Trwa ładowanie...

MSZ: wypowiedź Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego "skandaliczna i chamska"

W ocenie MSZ wypowiedź dziennikarzy Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego obrażająca ukraińskie kobiety była "skandaliczna i chamska". Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział, że żądanie przeprosin ze strony ukraińskiego MSZ jest "absolutnie uzasadnione".

Share
MSZ: wypowiedź Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego "skandaliczna i chamska"
Źródło: AKPA, Fot: Warda
d8ftvu6

Resort spraw zagranicznych Ukrainy zażądał przeprosin od Wojewódzkiego i Figurskiego za za ich wypowiedzi, które - jak napisano w komunikacie - "obrażają cześć i godność Ukraińców".

d8ftvu6

Oburzenie strony ukraińskiej wywołał program radiowy, w którym dziennikarze rozmawiali o przegranym przez Ukrainę meczu mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Wojewódzki mówił na antenie m.in., że po porażce Ukrainy "zachował się jak prawdziwy Polak" i "wyrzucił swoją Ukrainkę". Figurski dodał ze swej strony: "Ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę" oraz "Powiem ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił".

- Wypowiedź tych panów była nie tylko idiotyczna, ale skandaliczna i chamska. Takie wypowiedzi, szeroko dzisiaj komentowane przez media ukraińskie, osłabiają lata wysiłków budowania przyjaźni między Polakami a Ukraińcami, nie między władzami obu państw, ale zwykłymi obywatelami, czego zwieńczeniem jest wspólna organizacja Euro 2012, która budzi uznanie całego świata - powiedział Bosacki.

W jego ocenie, żądanie przeprosin ze strony ukraińskiego MSZ jest w pełni uzasadnione. - Mamy nadzieję, że ci panowie nie tylko gorąco przeproszą Ukraińców, ale też wielu Polaków, w tym przedstawicieli elit, pokaże, jaki jest prawdziwy stosunek Polaków do Ukraińców - powiedział rzecznik polskiego MSZ.

d8ftvu6

O audycji Wojewódzkiego i Figurskiego oraz ich dyskusji na temat Ukrainek, pisały najważniejsze ukraińskie media. Przeciwko wypowiedziom dziennikarzy protestuje na Facebooku grupa o nazwie "Powiedz chamstwu Wojewódzkiego i Figurskiego NIE".

To nie pierwszy raz, kiedy sposób prowadzenia audycji przez Wojewódzkiego i Figurskiego wywołuje kontrowersje. W maju ubiegłego roku pod adresem rzecznika Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvina Gajadhura, którego ojciec jest Hindusem, prowadzący używali m.in. sformułowań: "Może zadzwonimy teraz do Murzyna", "Audycję sponsoruje warszawski oddział Ku-Klux-Klanu".

Gajadhur złożył zawiadomienie do prokuratury. Prokuratura umorzyła śledztwo, ale pokrzywdzony skutecznie się odwołał. W czerwcu 2012 r. do warszawskiego sądu trafił akt oskarżenia wobec prezenterów radia Eska Rock; oskarżeni są o znieważenie osoby ze względu na jej przynależność rasową i narodową, grozi im do trzech lat pozbawienia wolności.

Rada Etyki Mediów uznała, że podczas wspomnianej audycji radia Eska Rock doszło do "drastycznej demonstracji ksenofobii".

d8ftvu6

Podziel się opinią

Share
d8ftvu6
d8ftvu6
Więcej tematów