Trwa ładowanie...

MSZ Turcji: przygotowaliśmy porozumienie w sprawie rozejmu w Syrii

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oświadczył, że Turcja przygotowała porozumienie dotyczące zawieszenia broni w Syrii. Wcześniej agencja Anatolia informowała, że Turcja i Rosja porozumiały się w tej sprawie.
Share
Saleh ABO GHALOUN / AFP
Saleh ABO GHALOUN / AFPŹródło: AFP, Fot: Saleh Abo Ghaloun
d3aug06

Szef tureckiej dyplomacji podkreślił, że zależy mu na tym, by przyszłe zawieszenie broni obejmowało całą Syrię. Cavusoglu zaznaczył również, że dla strony tureckiej rozwiązanie konfliktu w tym kraju przewidujące dalsze rządy prezydenta Baszara el-Asada jest "niemożliwe", ponieważ opozycja syryjska tego nie zaakceptuje.

W ubiegłym tygodniu szefowie dyplomacji Rosji, Iranu i Turcji oświadczyli, że są gotowi stać się gwarantami porozumienia dotyczącego uregulowania konfliktu w Syrii. W konflikcie tym Rosja i Iran wspierają reżim prezydenta Asada, natomiast Turcja zapewnia znaczące wsparcie syryjskim rebeliantom dążącym do obalenia jego reżimu i niejednokrotnie deklarowała, że Asad nie powinien w przyszłości rządzić Syrią.

Tymczasem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że w wyniku bombardowań kontrolowanej przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) miejscowości Hodżna na wschodzie Syrii zginęło co najmniej 22 cywilów, w tym dziesięcioro dzieci.

Na razie nie wiadomo, kto stał za atakiem.

Jak zauważa AFP, większość obszaru Dajr az-Zaur pozostaje pod kontrolą IS i często bywa celem bombardowań lotnictwa międzynarodowej antydżihadystycznej koalicji dowodzonej przez Stany Zjednoczone.

oprac. A. Jastrzębski

d3aug06

Podziel się opinią

Share
d3aug06
d3aug06
Więcej tematów