Trwa ładowanie...

MSZ Rosji: NATO chce powstrzymywać nieistniejące zagrożenie

• Rosjanie wydali oświadczenie w reakcji na decyzje szczytu w Warszawie
• Moskwa zarzuca Sojuszowi działanie wbrew interesom podtrzymania pokoju
• Rosyjski MSZ: oczekujemy "szczegółowych wyjaśnień" na Radzie Rosja-NATO

Share
MSZ Rosji: NATO chce powstrzymywać nieistniejące zagrożenieŹródło: Fotolia
d27k09n

Sojusz Północnoatlantycki koncentruje swoje wysiłki na "powstrzymywaniu nieistniejącego zagrożenia ze Wschodu" - oświadczyło MSZ Rosji w pierwszej reakcji na decyzje szczytu NATO, który zakończył się w sobotę w Warszawie.

"Wbrew obiektywnym interesom podtrzymania pokoju i stabilności w Europie i konieczności zespolenia potencjałów wszystkich odpowiedzialnych graczy międzynarodowych w przeciwdziałaniu wyzwaniom realnym, a nie wymyślonym, Sojusz koncentruje swe wysiłki na powstrzymywaniu nieistniejącego zagrożenia ze Wschodu" - głosi oświadczenie opublikowane na stronie internetowej rosyjskiego MSZ.

Resort zapowiedział w nim, że podczas planowanego posiedzenia Rady Rosja-NATO 13 lipca strona rosyjska oczekuje "szczegółowych wyjaśnień przedstawicieli Sojuszu o natowskich wzmocnieniach na wszystkich azymutach".

d27k09n

Jak wynika z komunikatu, Rosja chce również wyjaśnić na tym spotkaniu stanowisko NATO w kwestii inicjatywy fińskiego prezydenta Sauli Niinisto, dotyczącej zwiększenia bezpieczeństwa lotów nad Bałtykiem.

Zdaniem resortu spraw zagranicznych Rosji "nadal świadomie ignorowane" są zagrożenia dla systemu bezpieczeństwa euroatlantyckiego, które - jak utrzymuje MSZ - pojawiają się "w rezultacie celowych działań Waszyngtonu i Brukseli dotyczących zmiany istniejącej równowagi sił". W tym kontekście MSZ wymienia "intensywną realizację planów przeciwrakietowych USA-NATO w Europie".

"Uderzająca nierównowaga w umacnianiu flank NATO na tle bezprecedensowej skali niebezpieczeństwa, jakie pochodzi z kierunku południowego, świadczy o coraz bardziej oczywistym oderwaniu się bloku od aktualnych problemów dotyczących obrony i zapewnienia bezpieczeństwa obywateli państw członkowskich NATO" - napisano w komunikacie.

MSZ oceniło, że dochodzi do coraz silniejszych prób "demonizowania Rosji", które mają na celu usprawiedliwienie kroków podejmowanych w sferze wojskowej.

Resort zaznaczył, że strona rosyjska "uważnie bada decyzje" warszawskiego szczytu.

Z Moskwy Anna Wróbel

d27k09n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27k09n
d27k09n
Więcej tematów