Trwa ładowanie...

MSWiA zarejestrowało Reformowany Kościół Katolicki. Pozwala na małżeństwa jednopłciowe

- Wierzymy w to, że nauka jest elementem, który musimy uznawać w naszej doktrynie - mówi ks. Tomasz Puchalski z Reformowanego Kościoła Katolickiego. Jak dodaje, nauka "mówi wyraźnie, że istnieje coś takiego, jak tożsamość seksualna". Nowa wspólnota została zarejestrowana w tym roku.
Share
Reformowany Kościół Katolicki zarejestrowany przez MSWiA. Pozwala na małżeństwa homoseksualne.
Reformowany Kościół Katolicki zarejestrowany przez MSWiA. Pozwala na małżeństwa homoseksualne.Źródło: East News, Fot: Magdalena Pasiewicz/East News
d41l8jb

Do rejestru prowadzonego przez MSWiA został wprowadzony w styczniu tego roku. Lista kościołów i innych związków wyznaniowych liczy sobie 170 pozycji, z czego Reformowany Kościół Katolicki to jedyna wspólnota, która błogosławi małżeństwa jednopłciowe.

Nowy Kościół w Polsce

Co ciekawe, jej nauczanie można uznać za konserwatywne. Czemu? Mieści się w nurcie starokatolicyzmu. Odrzuca reformację i przyjmuje wiarę Kościoła pierwszego tysiąclecia.

d41l8jb

Warto zaznaczyć jednak, że nie zgadza się z Kościołem rzymskokatolickim w kwestii prymatu papieskiego. Mimo to, szanuje papieży jako biskupów Rzymu.

Czytaj też: Arcybiskup Marek Jędraszewski komentuje słowa o "tęczowej zarazie". "Spotykam się z zarzutami"

Zobacz też: Łukasz Szumowski ciągle w pracy. Sam nie robi sobie testów na obecność koronawirusa

Dogmatem wiary jest nauka

- Wierzymy w to, że nauka jest elementem, który musimy uznawać w naszej doktrynie. Nauka nie odrzuca kwestii zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, choć nie jest w stanie tego potwierdzić - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ks. Tomasz Puchalski z Reformowanego Kościoła Katolickiego.

d41l8jb

Jak dodaje, nauka którą wyznaje, "mówi wyraźnie, że istnieje coś takiego, jak tożsamość seksualna". W jego opinii, małżeństwa homoseksualne można zawrzeć dzięki zrozumieniu Trójcy Świętej. - Istnieje jeden Bóg w trzech osobach. Każda jest inna, ale dzielą ze sobą bóstwo. Jeśli jako ludzie jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, to jesteśmy tak jak on osobami - tłumaczy Puchalski.

Kapłan podkreśla, że w toku tego rozumienia, istnieje ludzkość, na którą składają się wszyscy ludzie, którzy są sobie równi - tak jak osoby w Trójcy Świętej. Puchalski przypomina jednak, że udzielenie sakramentu małżeństwa parom homoseksualnym nie będzie uznane przez państwo. Niczego nie zmienia tu rejestracja Reformowanego Kościoła Katolickiego.

Pozostaje pytanie, skąd zgoda konserwatywnego rządu na uznanie i zarejestrowanie takiej wspólnoty? Odpowiedzi z MSWiA "Rzeczpospolita" jeszcze nie otrzymała, jednak nieoficjalnie mówi się, że urzędnicy nie mieli wyboru. Nowy kościół nie łamie prawa i spełnia wszystkie wymogi potrzebne do jego wpisania na listę.

Kościół istnieje w Polsce od 2007 roku i ma wspólnoty w siedmiu miastach, z czego największą w Poznaniu, liczącą około 30 osób. Zwierzchnikiem całej instytucji jest Francis Krebs, biskup przewodniczący Ekumenicznej Wspólnoty Katolickiej.

Czytaj też: Niemcy zdecydowali. Małżeństwa homoseksualne zgodne z prawem

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d41l8jb

Podziel się opinią

Share
d41l8jb
d41l8jb
Więcej tematów