Trwa ładowanie...

Niemcy zdecydowali. Małżeństwa homoseksualne zgodne z prawem

Niemiecki parlament przegłosował w piątek nowe prawo, które zakłada zalegalizowanie małżeństw osób tej samej płci.

Niemcy zdecydowali. Małżeństwa homoseksualne zgodne z prawemŹródło: PAP, fot: EPA/CLEMENS BILAN
d3l5h3q
d3l5h3q

Wynik dzisiejszego głosowania był niemal przesądzony. Swoje stanowisko w tej sprawie zmieniła Angela Merkel, która jeszcze do niedawna była przeciwniczką tego typu zmian. Ostatecznie zadecydowała czysta polityczna kalkulacja. Więcej o sprytnej zagrywce niemieckiej kanclerz pisaliśmy tutaj.

O głosowanie nad legalizacją małżeństw jednopłciowych zabiegali przede wszystkim socjaliści z partii SPD. Angela Merkel powiedziała, że stosunek do związków homoseksualnych jest kwestią sumienia, co dało pretekst liderowi opozycji Martinowi Schulzowi do dalszych nacisków na niemiecką kanclerz. Szef SPD powiedział, że skoro Merkel prezentuje w tej sprawie taki pogląd, to powinna zezwolić deputowanym z jej partii na głosowanie zgodnie z ich własnym sumieniem.

Za związkami lobbowała przede wszystkim lewica. Legalizacji związków homoseksualnych domagała się SPD i Zieloni.Nowe prawo przegłosowano stosunkiem głosów 399 za do 226 przeciw. Angela Merkel zagłosowała przeciw. Od 2001 roku osoby tej samej płci mogą wchodzić w cywilne związki partnerskie, jednak do dziś nie mogły legalnie zawierać związków małżeńskich.

d3l5h3q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l5h3q
Więcej tematów