Mróz w Polsce. Ile musi być stopni, by uczniowie nie poszli do szkoły?
Silne mrozy oraz powrót zimowych warunków sprawiły, że w niektórych szkołach w Polsce tymczasowo odwołano zajęcia. Czy przepisy nakładają na dyrektorów placówek obowiązek zawieszenia lekcji ze względu na niskie temperatury?
09.01.2024 08:45
Silne mrozy, które od kilku dni odczuwamy w Polsce, wpływają na wiele dziedzin życia. Czy niska temperatura może być również powodem odwołania lekcji w szkołach? Prawodawcy przygotowali się na tę ewentualność.
Lekcje odwołane przez mróz. Co na ten temat mówi prawo?
Zajęcia w szkołach mogą odbywać się, gdy te spełniają określone warunki. Jeden z wymienionych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, informuje o minimalnej temperaturze, jaka musi panować w salach lekcyjnych, by nauczanie w nich mogło się odbywać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak informuje paragraf 17. rozporządzenia, "w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia, zapewnia się temperaturę co najmniej 18 st. Celsjusza". W przypadku, gdy nie jest to możliwe, dyrektor placówki powinien zawiesić zajęcia na określony czas.
Temperatura wewnątrz sal nie jest jednak jedyną, która może wpłynąć na odwołanie lekcji w zimie. Prawo przewiduje bowiem również możliwość zawieszenia zajęć w szkołach ze względu na panujący mróz.
Zobacz także
Ile musi być stopni na minusie, żeby "zamknęli szkołę"?
We wspomnianym rozporządzeniu wskazano bowiem również na możliwość odwołania zajęć w szkołach ze względu na niską temperaturę, panującą na zewnątrz. Jak informuje par. 18. pkt 2. wspomnianego aktu prawnego, "dyrektor, za zgodą organu prowadzącego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli temperatura zewnętrzna mierzona o godzinie 21:00 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć wynosi -15 st. C lub jest niższa (...)".
Nie oznacza to jednak, że uczniowie przez cały okres mrozów mogą zostać zwolnieni z lekcji. Jak bowiem informuje art. 125a pkt 2. Prawa oświatowego, w przypadku zawieszenia zajęć - na przykład ze względu na mróz - na okres powyżej dwóch dni, dyrektor placówki ma obowiązek zorganizować dla uczniów "zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość", czyli lekcje zdalne. Zajęcia te powinny zostać zorganizowane nie później, niż trzeciego dnia od zawieszenia nauki stacjonarnej.
Zobacz także