Jak długo będzie mróz? Synoptycy wskazują trendy. Na horyzoncie odwilż
Pod koniec pierwszego tygodnia stycznia do Polski dotarły masy bardzo mroźnego powietrza. Dwucyfrowego mrozu należy spodziewać się również na początku tygodnia. Czy chłód zostanie z nami na dłużej? W najnowszych prognozach długoterminowych widać kolejne uderzenie zimy. Synoptycy wiedzą jednak, kiedy nadejdzie ocieplenie.
Mroźne, arktyczne powietrze, które dotarło do Polski, sprawiło, że aura przypomniała o panującej zimie. W wielu regionach pojawiły się opady śniegu oraz całodobowy mróz. Zdaniem ekspertów Centrum Modelowania Meteorologicznego, rozpoczynający się tydzień może charakteryzować się temperaturą niższą od norm wieloletnich. Modele długoterminowe przewidują jednak ocieplenie.
Do kiedy mróz? Zanim nastanie odwilż, kolejny atak zimy w Polsce
Silny mróz, który początkowo dotarł do północno-wschodnich krańców Polski, w poniedziałek 8 stycznia rozlał się po całym kraju. Ujemne temperatury będą panowały przez całą dobę, w nocy spadając nawet poniżej -20 stopni Celsjusza. Ekstremalny mróz nie zostanie jednak z nami na dłużej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szykują się śnieżne ferie? Jest prognoza
Sprawdź najnowszą prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.
Jak informuje portal twojapogoda.pl, już w połowie tygodnia należy spodziewać się "niewielkiej odwilży". Ta - podobnie, jak pierwszy w 2024 roku atak zimy - nie potrwa jednak długo. "Od weekendu (13-14.01) spodziewamy się kolejnego ataku zimy, który będzie bardziej mroźny niż śnieżny. Prószyć będzie słabo, jednak temperatura może spadać do -15/-20 stopni w większości regionów" - informuje Twoja Pogoda.
Mróz w Polsce. W mapach widać ocieplenie. Kiedy?
Zdaniem Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, drugi oraz trzeci tydzień stycznia będą zimne. Predykcja modelu długoterminowego Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody wskazuje jednak, że już w czwartym tygodniu stycznia anomalia średniej temperatury powietrza względem normy wieloletniej będzie dodatnia. Oznacza to, że będzie to okres określany jako ciepły.
Na nadchodzące ocieplenie wskazuje również portal Twoja Pogoda. "Z naszych najnowszych prognoz długoterminowych wynika, że zima nie odpuści aż do końca drugiej dekady stycznia. Powrót jesiennej pogody, z dodatnimi temperaturami i deszczem, dopiero wraz z początkiem ostatniej dekady miesiąca".
Źródło: CMM-IMGW, Twoja Pogoda