Trwa ładowanie...
d2eglok

MP3.com przed sądem, Napster przez filtr

Kompozytor Randy Newman, bluesman Tom Waits oraz Ann i Nancy Wilson z kapeli Heart zażądali od serwisu muzycznego MP3.com 40 milionów dolarów za nielegalne udostępnianie ich utworów w sieci. Taką informację podało w środę BBC News.

Share
d2eglok

MP3.com jest internetową platformą, której użytkownicy mogą za darmo kopiować pliki muzyczne. Mimo iż serwis ograniczył zasoby i zapłacił kary firmom fonograficznym, artyści twierdzą, że MP3.com wciąż jest dla nich przyczyną strat.

Przed stanowym sądem w Kaliforni gwiazdy zażądały po 150 tys. dolarów za każdy spośród 270 utworów swojego autorstwa udostępnionych przez MP3.com. Prawnik Toma Waitsa powiedział, że występując w obronie swych praw, znani artyści bronią również własności artystów mniej znanych, których nie stać na wytoczenie sprawy okradającym ich serwisom.

Również w środę poinformowano, że programiści działającego na podobnych zasadach co MP3.com Napstera uruchomili nowe, skuteczniejsze filtry, niedopuszczające do kopiowania piosenek chronionych prawami autorskimi. Nowe oprogramowanie identyfikuje cechy charakterystyczne przegrywanej piosenki. Jeśli kopiowanie utworu jest zabronione, połączenie zostaje przerwane.

Poprzednie filtry sortowały pliki według wpisywanych tytułów. Nie spełniały więc swojego zadania, gdyż internauci, aby złamać zabezpieczenia, po prostu wpisywali zmodyfikowane nazwy. Napster był zmuszony wprowadzić ograniczenia w dostępie do plików po przegranym na początku br. procesie wytoczonym serwisowi przez kilka koncernów fonograficznych.(ck)

d2eglok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2eglok
d2eglok
Więcej tematów