Można wynająć kram w krakowskich Sukiennicach. Po raz pierwszy od 24 lat!
Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie ogłosił właśnie przetarg na wynajęcie jednego z kramów w krakowskich Sukiennicach. Jak się okazuje miejsce zwolniło się po raz pierwszy od 24 lat!
Kram w Sukiennicach do wynajęcia!
Według ogłoszenia Zarządu Budynków Komunalnych do wynajęcia jest kram numer 26 o łącznej powierzchni 10,5 metrów kwadratowych. Wcześniej należał do "Cepelii" – teraz stoi pusty. Minimalna cena wywoławcza za metr kwadratowy lokalu wynosi 66,6 zł netto. Aukcja o wynajem lokalu odbędzie się w piątek 28 września
.
Gmina Miejska Kraków – właściciel Sukiennic, dopuszcza prowadzenia w lokalu handlu pamiątkami, prezentami, czy sztuką użytkową. Wszystko ma być jednak związane z rękodziełem – ludowym i artystycznym, tak aby nawiązywać do tradycji handlu krakowskiego oraz promować miasto i region.
Chociaż Sukiennice są wyjątkowym miejscem, to warunki pracy nie są tam łatwe.* "To nie jest sklep, ale otwarta przestrzeń, gdzie jesteśmy narażeni na warunki atmosferyczne. Do tego dochodzi brak zaplecza, magazynu i wielka konkurencja ze strony innych kupców"* - mówi Małgorzata Rusiłko, prezes Towarzystwa Kram Sukiennice.
W Sukiennicach nie można handlować przedmiotami pochodzenia zagranicznego czy wyrobami przemysłowymi powszechnego użytku, które nie mają znamion rękodzieła lub nie nawiązują do tradycji regionu. W Sukiennicach nie można również sprzedawać artykułów spożywczych i alkoholu.
Sukiennice – symbol Krakowa
Sukiennice od lat są symbolem Krakowa. Handel jest tam prowadzony od XIII wieku. Pierwszy budynek handlowy stanął w tym miejscu już w 1257 roku, jednak ślady tamtej budowli zachowały się tylko w piwnicach. W drugiej połowie XIV wieku na Rynku w Krakowie wzniesiono inną halę, w której handlowano suknem. Ten budynek spłonął w wielkim pożarze w 1555 roku. Obecne Sukiennice zbudowano w latach 1875 – 1879. W 2010 roku w budynku otwarto oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Podziemia Rynku Głównego.