Trwa ładowanie...

Możliwy szczyt UE o sytuacji w Polsce - podaje "Der Spiegel". Gazeta powołuje się na nieoficjalne wypowiedzi szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska

• Sytuacja w Polsce może być przedmiotem szczytu UE - podaje "Der Spiegel"
• Gazeta powołuje się na nieoficjalne wypowiedzi Donalda Tuska
• "Wydarzenia w Polsce są wystarczająco interesujące, by je przedyskutować" - miał powiedzieć Tusk

Share
Możliwy szczyt UE o sytuacji w Polsce - podaje "Der Spiegel". Gazeta powołuje się na nieoficjalne wypowiedzi szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska
Źródło: AFP, fot: Thierry Charlier
d2tfycq

Sytuacja w Polsce może być tematem jednego z unijnych szczytów. Donosi o tym niemiecki tygodnik "Der Spiegel", powołując się na nieoficjalne wypowiedzi szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

"Der Spiegel" przypomina, że zmianom w Polsce przygląda się już Komisja Europejska, a niebawem będzie o nich dyskutować europarlament. Ale według niemieckiej gazety możliwy jest także unijny szczyt poświęcony sytuacji w Warszawie. Nie wyklucza tego szef Rady Europejskiej. Donald Tusk miał powiedzieć na jednym z zamkniętych spotkań, że "wydarzenia w Polsce są wystarczająco interesujące, by je przedyskutować".

Według redakcji "Der Spiegla" Tusk zaznaczył, że instytucje europejskie, a także on sam, mają "prawny i moralny obowiązek" prowadzenia "otwartego dialogu" z krajem członkowskim, który "narusza praworządne struktury".

d2tfycq

Magazyn przypomina, że w poniedziałek Tusk spotka się w Brukseli z prezydentem Andrzejem Dudą, a dzień później, we wtorek, Parlament Europejski w Strasburgu będzie dyskutował z premier Beatą Szydło.

Niemiecki tygodnik powołuje się na wypowiedź szefa Rady Europejskiej, jaka miała paść podczas spotkania z frakcjami Zielonych i socjalistów w PE. Tusk miał zdaniem uczestników spotkania powiedzieć wtedy: - Osobiście oceniam bardzo krytycznie wiele akcji nowego (polskiego) rządu.

Donald Tusk miał jednocześnie ostrzegać brukselskich polityków przed zbyt ostrymi wypowiedziami na temat Polski. Jak zaznaczał, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

W zakulisowych rozmowach przeprowadzonych kilka dni temu w Brukseli Tusk miał też przyznawać, że wielu członków polskiego rządu uważa go za największego wroga państwa.

d2tfycq

Podziel się opinią

Share
d2tfycq
d2tfycq
Więcej tematów