Mózgi pełne seksu
(inf.własna)
58% Polaków uważa, że nie istnieje granica wiekowa, po której spada zainteresowanie seksem wśród kobiet. 63% badanych, uważa natomiast, że nie istnieje granica wiekowa, po której spada zainteresowanie seksem wśród mężczyzn – wynika z badania TNS OBOP, przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS.
58% Polaków w wieku 15-49 lat uważa, że nie istnieje granica wiekowa, po której spada zainteresowanie seksem wśród kobiet. Opinię taką wyraziło 60% kobiet i 56% mężczyzn. Nieco więcej, bo 63% badanych, uważa natomiast, że nie istnieje granica wiekowa, po której spada zainteresowanie seksem wśród mężczyzn – z twierdzeniem tym zgodziło się 67% kobiet i 60% mężczyzn.
Te optymistyczne opinie Polaków warunkuje przede wszystkim wiek badanych: im młodsi tym częściej negujemy istnienie granicy wieku, po przekroczeniu której kobiety i mężczyźni tracą zainteresowanie seksem.
Wśród piętnasto- i szesnastolatków z tezą tą w odniesieniu do kobiet zgodziło się 64% badanych, a w odniesieniu do mężczyzn - 74%. Tymczasem wśród czterdziestolatków już tylko 53% respondentów było skłonnych uznać, iż granice te nie występują wśród kobiet i 58% - że wśród mężczyzn.
„Jest to informacja optymistyczna i życzeniowa. Byłoby dobrze, gdybyśmy zawsze mogli być aktywni i aby wiek nie odgrywał tu istotnej roli. Tymczasem życie pokazuje, że - z różnych przyczyn – zainteresowanie seksem w pewnych fazach życia ulega zmianom, zarówno ze względów fizjologicznych, jak i zdrowotnych” - mówi dr Zbigniew Izdebski.
Osoby lepiej wykształcone częściej wskazywały na ograniczenia wiekowe mężczyzn i kobiet w życiu seksualnym: 47% badanych z wyższym wykształceniem twierdziło, iż istnieje granica wiekowa, po przekroczeniu której spada zainteresowanie kobiet seksem, zaś 39% uznało, że odnosi się to również do mężczyzn.
W opinii badanych, którzy dostrzegają granice wiekowe, średni wiek, w którym następuje spadek zainteresowania seksem, wynosi 55 lat dla kobiet i 61 lat dla mężczyzn. (an)