Trwa ładowanie...

Mówią "nie" Zełenskiemu. Wyszli z sali parlamentu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił w czwartek zdalnie przed parlamentem w Wiedniu. Dziękował za pomoc humanitarną i wspierające działania rządu Austrii. Słów, które kierował, nie mieli ochoty słuchać parlamentarzyści prawicowej FPÖ. Ostentacyjnie opuścili salę.

Prawicowi parlamentarzyści Austrii zobaczyli na ekranie twarz prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i opuścili obrady izby niższejPrawicowi parlamentarzyści Austrii zobaczyli na ekranie twarz prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i opuścili obrady izby niższejŹródło: Getty Images, fot: 2023 Getty Images
d26kv36
d26kv36

Skrajnie prawicowa, proputinowska Partia Wolności (FPÖ) w parlamencie Austrii nie popiera pomocy Wiednia udzielanej walczącej Ukrainie. Kraj sprzyja państwu zaatakowanemu przez wojska Władimira Putina, ale z uwagi na swoją neutralność wsparcie ogranicza do pomocy humanitarnej i włączanie się w określone działania na rzecz Ukraińców, między innymi usuwanie niewybuchów na zaminowanych przez Rosjan terenach.

Mimo iż do Ukrainy nie płyną transporty broni ani amunicji, przeciwko tym humanitarnym gestom protestują ostro przedstawiciele trzeciej siły w austriackim parlamencie. Uważają oni, że neutralność nie pozwala na żadne działania pomocowe.

d26kv36

Afront wobec Zełenskiego w Austrii. Prawicowi deputowani wyszli z sali

Jak podaje Reuters, swoją demonstrację podczas łączenia wideo z prezydentem Ukrainy parlamentarna prawica zapowiedziała wcześniej. - To smutne, że FPÖ jest jedyną partią w parlamencie, która poważnie traktuje naszą odwieczną neutralność, a tym samym opowiada się za pokojem - powiedział we wtorkowym oświadczeniu lider ugrupowania Herbert Kickl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak działają ludzie Putina. Polska i Niemcy na celowniku

Prawicowcy nie ujawnili, na jaką formę protestu się zdecydują. Ostatecznie uznali za stosowne opuszczenie zgromadzenia podczas przemówienia Zełenskiego. Na swoich pulpitach zostawili małe tabliczki z logo partii i napisem "przestrzeń dla neutralności" lub "przestrzeń dla pokoju".

FPÖ jest jedną z pięciu ugrupowań obecnych w parlamencie. Ma trzecią co do wielkości liczbę mandatów w izbie niższej. Obecnie w sondażach ma niewielką przewagę nad rządzącymi w koalicji z lewicowymi Zielonymi opozycyjnymi socjaldemokratami i konserwatystami kanclerza Karla Nehammera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d26kv36
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d26kv36
Więcej tematów