Most znów połączył Mostar
(PAP/EPA)
W Mostarze uroczyście otwarto odbudowany słynny kamienny most z XVI wieku, którego zburzenie przed jedenastoma laty stało się symbolem podziału dawnej Jugosławii. Odbudowa ma pokazać mieszkańcom Mostaru, Bośni i całego świata, że wojenne rany da się zaleczyć.
Stary Most na Neretwie, wybudowany w czasach imperium ottomańskiego, legł w gruzach w czasie wojny między Chorwatami a muzułmanami (1993-94). Mimo upływu lat miasto do dziś jest podzielone rzeką na części chorwacką i bośniacką. Odbudowany most ma na nowo połączyć Mostar i jego mieszkańców.
W uroczystości wzięli udział szefowie państw i rządów Chorwacji, Serbii i Czarnogóry, Albanii i Bułgarii, a także szefowie dyplomacji Francji, Włoch, Holandii i Czech. Wielką Brytanię reprezentował następca tronu książę Karol. Obecny był też międzynarodowy administrator Bośni Paddy Ashdown.
Most wybudowano na rozkaz tureckiego sułtana Sulejmana Wspaniałego. Budowa zakończyła się w 1566 roku. Budowla nienaruszona przetrwała wieki, pierwszą i drugą wojnę światową. Most runął w listopadzie 1993 roku, ostrzelany przez chorwackie czołgi.
Prace renowacyjne rozpoczęto w 1997 roku. Użyto ponad tysiąca ręcznie ciosanych głazów z tego samego kamieniołomu, co w XVI wieku. Cała renowacja kosztowała 15 milionów dolarów. W odbudowie mostu pomógł Bank Światowy i UNESCO.
Mostar leży ok. 70 km od Sarajewa.