Trwa ładowanie...

"Moskwa" czy "moskwa"? Ukraińcy mają własną zasadę

W Ukrainie wprowadzono nowe standardy językowe, które nie spodobają się zwolennikom Putina. Zdecydowano, że wszystkie wyrazy związane z Federacją Rosyjską można pisać małymi literami. Dzięki przyjętym zmianom tak zapisane wyrazy nie będą postrzegane jako błąd.

MoskwaMoskwaŹródło: Getty Images, fot: Getty Images
d3r27xz
d3r27xz

Radio Wolna Europa poinformowało o nowej, symbolicznej, decyzji, jaka została podjęta w Ukrainie. Dzięki zmianom wprowadzonym przez Ukraińską Narodową Komisję Standardów Językowych mieszkańcy Ukrainy mają oficjalne prawo, by zapisywać wszelkie wyrazy związane z Rosją małymi literami. Nie będzie to postrzegane jako błąd ortograficzny.

Co z oficjalnymi dokumentami?

"Moskwa", "Rosja", "Federacja Rosyjska", "Imperium Rosyjskie" i wszelkie inne słowa powiązane z wymienionymi będą teraz pisane wedle nowych zasad. Co ciekawe, ta sprzeczna z dotychczasowymi regułami języka zasada będzie obowiązywała nie tylko w szkole i w życiu codziennym, ale także w oficjalnych dokumentach.

Jak się okazuje, Ukraińcy i tak już od jakiegoś czasu stosują w praktyce tę regułę. Jednak do tej pory z oficjalnego punktu widzenia użycie małej litery uznawane było za naruszenie ukraińskich standardów językowych. Postanowiono więc sformalizować coś, co i tak już się działo na szeroką skalę.

d3r27xz

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Brawurowy atak na froncie. Piloci Mi-8 ryzykowali życiem

O zmianę apelowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, wzywając do sformalizowania "tego, co Ukraińcy już robią". Z kolei Ukraińska Narodowa Komisja Standardów Językowych umotywowała podjętą decyzję uwzględnieniem "heroicznej walki narodu ukraińskiego o niepodległość Ukrainy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3r27xz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3r27xz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj