Moskiewska wizyta prezydenta Kwaśniewskiego
Prezydent Aleksander Kwaśniewski
przybył w czwartek rano z kilkugodzinną wizytą do Moskwy.
Spotka się na Kremlu z prezydentem Władimirem Putinem.
Wieczorem ma wrócić do kraju.
Samolot prezydenta wylądował przed 8.00 na moskiewskim lotnisku Wnukowo. W środę Aleksander Kwaśniewski, który wraca z wizyty w Korei Południowej, przebywał w Nowosybirsku.
Według rosyjskiego MSZ, prezydenci Polski i Rosji mają omówić rezultaty ubiegłotygodniowych szczytów Rosja-NATO i Rosja-Unia Europejska. Źródła dyplomatyczne podają, że rozmowy będą dotyczyć także sprawy Kaliningradu.
W ubiegły wtorek w Rzymie Rosja i NATO powołały Stałą Radę skupiającą Moskwę i 19 państw sojuszu. O Kaliningradzie prezydent Putin rozmawiał w ubiegłą środę w Moskwie z przedstawicielami Unii Europejskiej, ale nie zdołał uzyskać od nich ustępstw korzystnych dla mieszkańców tego obwodu.
Moskwa domaga się, by po poszerzeniu Unii Europejskiej ludność odciętej od reszty terytorium Rosji enklawy kaliningradzkiej, graniczącej jedynie z Polska i Litwą, mogła bez wiz przejeżdżać tranzytem przez te kraje. Unia odmawia, tłumacząc to swoim prawem wewnętrznym.
W środę Aleksander Kwaśniewski zdecydowanie poparł w Nowosybirsku stanowisko Brukseli. Nigdy nie zgodzimy się na takie rozwiązanie - skomentował pojawiające się w Rosji postulaty utworzenia "korytarzy bezwizowych" biegnących przez Polskę.
Agencja ITAR-TASS pisze, że prezydent Kwaśniewski uważa równocześnie za niezbędne wprowadzenie bardziej liberalnych przepisów wizowych. Chcielibyśmy zrobić wszystko co możliwe dla umocnienia kontaktów między sąsiednimi krajami, co oznacza udzielanie długoterminowych, tanich, a być może nawet bezpłatnych wiz wielokrotnych dla studentów i młodzieży - cytuje Kwaśniewskiego ITAR-TASS.
Według ambasadora Polski w Rosji Andrzeja Załuckiego, Rosjanie w rozmowach na temat wiz nie używają terminu "korytarz", lecz "przejście tranzytowe".
Rosyjskie MSZ w przeddzień wizyty Kwaśniewskiego wydało oświadczenie, w którym stosunki polsko-rosyjskie ocenione są bardzo wysoko.
Polska - głosi oświadczenie - zajmuje szczególne miejsce jako wielki kraj, graniczący bezpośrednio z Rosją i odgrywający wiodącą rolę w regionie.
MSZ Rosji podkreśla, że dla ukształtowania równoprawnych i wzajemnie korzystnych stosunków stworzono solidne podstawy traktatowe. Rosjanie wskazali na ponad 40 międzypaństwowych i międzyrządowych umów oraz dziesiątki porozumień między resortami i regionami obu krajów.
Polska jest znaczącym partnerem handlowym i gospodarczym Rosji - napisano w oświadczeniu. Według rosyjskiego MSZ, wzajemne obroty handlowe w 2001 roku wyniosły 5,1 mld dolarów. (iza)