Mosbacher: "Jesteśmy coraz bliżej zniesienia wiz"
- To już nie jest kwestia polityki, a godności ludzkiej. Chcę doprowadzić do rozwiązania tej sytuacji - mówi o projekcie zniesienia wiz do USA Georgette Mosbacher. W rozmowie z TVN24 BiS amerykańska ambasador przyznała, że ta decyzja nadejdzie "wkrótce".
Po raz kolejny Georgette Mosbacher ponawia swoją deklarację o zniesieniu wiz dla Polaków. - To coś, do czego przywiązuję bardzo dużą wagę. 10 milionów Polaków mieszka w USA, ja sama wyrastałam w społeczności, gdzie mieszkało wielu Polaków. Myślę, że nadeszła na to pora - przyznaje w rozmowie z TVN24 BiS dyplomatka.
Mosbacher dodała, że ma nadzieję "że do końca roku będzie możliwość wpisania Polski na listę krajów ruchu bezwizowego". - Mam nadzieję, że dokonamy tego nie później niż w przyszłym roku - przyznała.
Od początku objęcia dyplomatycznej funkcji, Mosbacher podkreśla jest dla niej problem wiz. Pod koniec kwietnia amerykańska ambasada uruchomiła kampanię informacyjną, której celem było zwiększenie liczby wniosków o wizę. Tłumaczono to wtedy, że niższy odsetek odmów i większe zainteresowanie wizami doprowadzi do zniesienia tego obowiązku.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Zobacz także: Jarosław Wałęsa: Kaczyński nie jest prawdziwym katolikiem
Sama Mosbacher w zeszłym tygodniu wzięła udział w kampanii i to w dość ekstrawagancki sposób. Wtorkowy poranek spędziła w okienku przy wejściu do ambasady USA w Warszawie. Witała przybywających i zajmowała się depozytem telefonów.
Ustawa 447
Georgette Mosbacher w rozmowie z TVN24 BiS odniosła się także do kontrowersji wokół amerykańskiej ustawy 447. Przyznała, że polski spór "ją dziwi".
- Chcę to podkreślić z pełną mocą - to nie jest ustawa a jednorazowy raport dla Kongresu. Nie posiada on mocy prawnej, nie ma w nim mowy o jakichkolwiek pieniądzach czy też czymkolwiek, co ktoś miałby zapłacić. Dotyczy on chyba 48 krajów i to tyle - stwierdziła amerykańska dyplomatka. Zapewniła, że Stany "nikogo" do "niczego nie zmuszają".
W maju 2018 roku prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę dotyczącą zwrotu mienia ofiarom Holokaustu, które w wyniku wojny utraciły swoją własność. Chodzi głównie o odzyskanie dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu.
Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródłó: TVN24 BiS