Mordercze upały w USA - nawet do 40 stopni
Fala upałów przechodzi przez południową i środkowo-zachodnią część Stanów Zjednoczonych. Przed wysokimi temperaturami dochodzącymi do 44 st. C ostrzeżono mieszkańców 17 stanów. W weekend w wielu miejscach padły rekordy ciepła. Synoptycy ostrzegają, że upały potrwają do końca tygodnia.
Hutchinson w stanie Kansas był w niedzielę najgorętszym punktem w Stanach Zjednoczonych. Termometry pokazały tam ponad 44 st.C. Tylko stopień mniej odnotowano w położonym także w Kansas mieście Wichita - potwierdziło amerykańskie Narodowe Centrum Meteorologiczne. Od weekendu do szpitali zaczęło się tam zgłaszać co raz więcej ludzi z objawami przegrzania organizmu.
Ponad 41 st.C w niedzielę wskazały termometry w Joplin w stanie Missouri. Mieszkańcy Dallas, w Teksasie, i w Oklahoma City od 10 dni zmagają się z temperaturami 37,7 st. C.
W kilku stanach problemem są nie tylko wysokie temperatury, ale także duża wilgotność powietrza, która sprawia, że temperatura odczuwalna przy 32 st. C oscyluje w okolicach 40,5 st. C.
W Illinois z powodu przegrzania organizmu zmarł 51-letni mężczyzna.
W Chicago, gdzie w poniedziałek rano (czasu lokalnego) odnotowano prawie 38 st. C, przeszła gwałtowna burza. W ciągu niespełna godziny wiatr wiejący z prędkością ponad 120 km/h spowodował najpoważniejszą od 13 lat awarię prądu. W najgorszym momencie elektryczności nie miało 868 tys. odbiorców. Mimo że ekipy naprawcze pracują bez przerwy, w poniedziałek do późnych godzin wieczornych (czasu lokalnego) prądu ciągle nie miało 440 tys. osób.
W usuwaniu skutków awarii pomagają ekipy z innych stanów. Mieszkańcy są coraz bardziej zniecierpliwieni, bo brak działających klimatyzatorów i lodówek jest szczególnie uciążliwy przy panujących upałach. Ostatni raz awaria prądu podobnych rozmiarów w Chicago miała miejsce po przejściu burzy w 1998 r.