Morawiecki zapowiada zmiany w rządzie. "W poniedziałek kolejne dymisje"

- To będzie więcej niż trzy dymisje - oświadczył Mateusz Morawiecki w Brukseli. Na początku następnego tygodnia ma ogłosić kolejne plany związane z "odchudzaniem" rządu.

Morawiecki zapowiada zmiany w rządzie. "W poniedziałek kolejne dymisje"
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz
Karolina Kołodziejczyk

W czwartek rano pojawiła się informacja o dymisji trzech wiceministrów. Z rządu odchodzą Jarosław Pinkas z Kancelarii Premiera Rady Ministrów, Kazimierz Smoliński oraz Tomasz Żuchowski z resortu infrastruktury. Informacje na ten temat potwierdzili rzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś oraz szef KPRM Michał Dworczyk.

To jednak nie koniec zmian w rządzie. Jak zapowiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Brukseli po przekazaniu tzw. "białej księgi", w poniedziałek ma dojść do kolejnych dymisji. Premier zaznaczył, że należy uporządkować szereg spraw m.in związanych z użytkowaniem kart kredytowych, ale na razie priorytetem jest redukcja stanowisk ministerialnych

- W poniedziałek ogłosimy kolejne znaczące zmniejszenie liczby wiceministrów - oświadczył Morawiecki.

Zobacz także: Stanowcza reakcja Beaty Kempy na doniesienia ws. "sankcji" dla Polski

Szef polskiego rządu o notatce dyplomatycznej

Premier był również pytany o kontakty Polski z Izraelem po ostatnich kontrowersjach wokół nowelizacji ustawy o IPN. Mateusz Morawiecki stwierdził, że nie było rządu, który zrobiłby tyle dla poprawy stosunków polsko-żydowskich.

- Nie było niczego takiego jak polskie Gestapo, czy polskie SS. Wykonywanie wyroków śmierci za ratowanie Żydów - przypominał w trakcie wypowiedzi premier. - Liczę, że nie tylko będziemy kontynuować dobre relacje z Izraelem - mam nadzieję, że dojdzie do dalszego zbliżenia między naszymi krajami. Cieszymy się, że ta wielka kultura żydowska, mordowana przez hitlerowców, odradza się w Polsce - podkreślił Morawiecki.
Szef rządu był również dopytywany przez dziennikarzy o notkę dyplomatyczną, która miała ostrzec stronę polską przed ewentualnymi sankcjami Stanów Zjednoczonych. Według Morawieckiego nie można publikować dokumentu który jest tajny.

Na pytanie o relacje pomiędzy państwami Mateusz Morawiecki odparł, że "są bardzo dobre". - Jak wynika z moich rozmów z Magierowskim, Wilczkiem, czy Szczerskim, nie ma obaw o zagrożenie tych relacji - oświadczył premier. - Wchodzimy w kolejna fazę rozmów dotyczące zakupów zbrojeniowych. We wspólnym polsko--amerykańskim interesie jest, by wschodnia flanka została wzmocniona - dodał szef rządu.

"Biała księga" w Brukseli

Mateusz Morawieckie spotkał się w czwartek z Jean Claude Junckerem, przewodniczącym Komisji Europejskiej, by przekazać tzw. "białą ksiegę". Celem tych kontaktów jest doprowadzenie do kompromisu i wstrzymanie przez Komisję Europejską procedury Art. 7, która została już uruchomiona w Radzie UE.

- Merytorycznie rozmawialiśmy o założeniach Białej Księgi z przewodniczącym Junckerem. To jest oficjalny dokument polskiego rządu, który będzie rozsyłany do innych państw. Chcemy, aby przede wszystkim została wzmocniona transparentność i niezależność sądownictwa - ocenił Morawiecki po wizycie z przewodniczącym KE.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)