Trwa ładowanie...

Morawiecki spotkał się z Johnsonem. "Właściwym mocodawcą Łukaszenki jest Kreml"

Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Przywódcy rozmawiali m.in. o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. - Omawialiśmy różne sposoby wyjścia z tego kryzysu. Jednym z nich jest zestaw sankcji wobec Białorusi - powiedział po spotkaniu w Londynie premier Morawiecki.

Morawiecki spotkał się z Johnsonem. "Właściwym mocodawcą Łukaszenki jest Kreml" Morawiecki spotkał się z Johnsonem. "Właściwym mocodawcą Łukaszenki jest Kreml" Źródło: PAP, fot: Vickie Flores
d2sdbt9
d2sdbt9

O szczegółach dotyczących rozmowy z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem Mateusz Morawiecki poinformował podczas konferencji prasowej po spotkaniu. Przekazał, że jednym z głównych tematów, jakie poruszono, była napięta sytuacja na granicy z Białorusią.

- Burzenie jedności i spokoju to zjawiska, które mają wspólny mianownik. Jest nim działanie reżimu Łukaszenki i jego właściwego mocodawcy, czyli Kremla - powiedział Morawiecki, dodając, że z Johnsonem omawiał "różne sposoby wyjścia z tego kryzysu". - Jednym z nich jest zestaw sankcji wobec Białorusi, a także - jeśli będzie trzeba - wobec Rosji, żeby nie doszło do eskalacji tych konfliktów - zaznaczył premier.

Polityk tłumaczył, że "z Wielkiej Brytanii bardzo dobrze widać perspektywę europejską i globalną". Szef polskiego rządu zwrócił też uwagę na ryzyka, które dotykają obecnie Unię Europejską.

- Te ryzyka bardzo często idą w jednym kierunku, jeśli chodzi o głównego reżysera. Te ryzyka wiążą się zarówno z naszą sytuacją na granicy białoruskiej i kryzysem migracyjnym sztucznie wywołanym, ale także z wielkim kryzysem energetycznym, które doświadczamy w całej Europie - mówił Mateusz Morawiecki.

d2sdbt9

Zobacz też: Emocje po wyroku TK. Lubnauer zwraca uwagę na szczegół

Morawiecki w Londynie: Wielka Brytania jest przyjacielem Polski

Premier podkreślił, że wspólnie z Borisem Johnsonem "obiecali sobie wypracowywać praktycznie identycznie stanowiska". - Zarówno w odniesieniu do kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, ale także do kryzysu energetycznego, kryzysu wokół Ukrainy, tego związanego z Mołdawią, na Bałkanach Zachodnich - wymieniał Morawiecki.

Wyraził także radość z powodu podejścia brytyjskiego premiera do przyczyn tych kryzysów. - Cieszę się, że premier Johnson i Wielka Brytania jest z nami właściwie na tej samej długości fali, co do analiz dotyczących genezy tych wszystkich sporów i kryzysów - powiedział Morawiecki.

d2sdbt9

- Wielka Brytania jest bardzo dobrym sojusznikiem, przyjacielem Polski. Cieszę się z tego i na pewno będziemy kontynuować naszą bliską współpracę - zapewnił polski premier.

Przeczytaj również:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2sdbt9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sdbt9
Więcej tematów