Trwa ładowanie...

Morawiecki spotka się z Orbanem. Jest data

3 stycznia premier Mateusz Morawiecki uda się na Węgry na spotkanie z premierem Viktorem Orbanem - zapowiedział szef MSZ Witold Waszczykowski. Będzie to tej pierwsza bilateralna wizyta zagraniczna szefa rządu.

Share
Morawiecki spotka się z Orbanem. Jest data
Źródło: Agencja Gazeta
dwd1css

Waszczykowski dodał, że będzie towarzyszyć premierowi podczas wyjazdu na Węgry.

Mateusz Morawiecki po objęciu funkcji premiera odbył jedną podróż zagraniczną. Na szczycie unijnym w Brukseli w połowie grudnia spotkał się m.in. z Emmanuelem Macronem, prezydentem Francji. Jednak to jego szybszy powrót do Polski wywołał najwięcej komentarzy.

Wybór Węgier jako cel pierwszej bilateralnej wizyty Morawieckiego nie dziwi, bo Jarosław Kaczyński i PiS od dawna uważają Orbana za partnera w prowadzeniu wspólnej polityki na forum unijnym.

Zdaniem komentatorów w ostatnim czasie relacje między Warszawą i Budapesztem nieco osłabły. Węgierski politolog dr Dominik Héjj uważa, że Orban nie jest już nie takim pewnym sojusznikiem PiS i może zdziwić polskich polityków ws. ewentualnych sankcji wobec Polski. "To, co zrobi, będzie wynikało wyłącznie z interesu Węgier i politycznej wizji jego partii" - uważa ekspert.

dwd1css

Podziel się opinią

Share
dwd1css
dwd1css
Więcej tematów