Trwa ładowanie...

Morawiecki o decyzji KE: głęboko się nie zgadzam

- Bardzo głęboko nie zgadzam się z tezą wniosku Komisji Europejskiej, że Trybunał Konstytucyjny nie spełnia rzekomo jakichś wymogów - stwierdził premier Mateusz Morawiecki pytany o najnowszą decyzję Komisji Europejskiej. Poinformowała ona w środę o uruchomieniu przeciwko Polsce procedury w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Morawiecki o decyzji KE: głęboko się nie zgadzam Morawiecki o decyzji KE: głęboko się nie zgadzam Źródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d1oak6d
d1oak6d

- Trybunał spełnia nie tylko wszelkie wymogi niezależności, niezawisłości, ale dba także o konstytucję, by była ona realnie najwyższym prawem w Polsce - mówił premier, pytany o zastrzeżenia Komisji Europejskiej do Trybunału Konstytucyjnego. - Mogę tylko z wdzięcznością myśleć o fachowych pracach, o analizach i werdykatch jakie są wydawane przez Trybunał Konstytucyjny - dodał.

Premier odesłał też do werdyktu TK z 2005 roku, z czasów, gdy kierował nim prof. Marek Safjan oraz do wyroków z 2010 i 20111 roku, gdy na jego czele stał prof. Andrzej Rzepliński. - Dlaczego o tym mówię? Bo niektórzy próbują nadać wyrokom Trybunału Konstytucyjnego zabarwienie polityczne. Jak porównamy te trzy wyroki, które dotyczyły relacji między prawem europejskim a Konstytucją RP, to zauważymy pewną ciągłość tych postanowień - tłumaczył premier.

- Nie mam wątpliwości, że w 2005, 2010, 2011 roku, jak i podczas wydawania ostatniego wyroku, TK robił to z dużą pieczołowitością, mając na uwadze cały ustrój państwa, Konstytucję i że ten werdykt jest właściwy - zapewnił Morawiecki.

d1oak6d

- KE niewłaściwie rozumie rozdział między kompetencjami państw i struktur unijnych - stwierdził premier oceniając decyzję Komisji Europejskiej. -  To znaczy, że trend rozwijania centralizmu demokratycznego, że tak powiem, centralizmu biurokratycznego z Brukseli niestety postępuje, ale jemu trzeba gdzieś postawić tamę. To jest problem KE. Coraz więcej państw członkowskich go dostrzega - dodał.

Rzecznik rządu: są obawy o bezprawne poszerzanie kompetencji UE

Wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller powiedział PAP, że "traktaty unijne wprost wskazują zakres działań UE; organy unijne nie mogą wykraczać poza literalnie ujęte kompetencje".

Dodał, że w kolejnych unijnych krajach zaczynają być podnoszone poważne obawy co do bezprawnego poszerzania kompetencji UE. - Takie wątpliwości w ostatnim czasie pojawiły się np. w Danii, ale również w wielu innych krajach - powiedział rzecznik rządu.

- Polski rząd odnosi się do poszczególnych pism Komisji w terminach wynikającym z przepisów. Tak też będzie tym razem - zapewnił.

d1oak6d

KE wszczyna procedurę naruszeniową wobec Polski

- Komisja Europejska podjęła decyzję o uruchomieniu procedury przeciwnaruszeniowej wobec Polski - poinformował w środę unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

W uzasadnieniu opublikowanym na stronie Komisji Europejskiej czytamy, że uruchomiona wobec Polski procedura dotyczy orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r., w których TK uznał, że niektóre zapisy traktatów unijnych są niezgodne z polską konstytucją.

Podkreślono, że Trybunał Konstytucyjny "wyraźnie zakwestionował prymat prawa unijnego". Polska ma dwa miesiące, aby odpowiedzieć na wezwanie do usunięcia uchybienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1oak6d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oak6d
Więcej tematów