Trwa ładowanie...

Morawiecki może mieć kłopoty? W tle milionowe zakupy

Najwyższa Izba Kontroli jeszcze w czwartek ma złożyć do prokuratury doniesienie na Mateusza Morawickiego, Michała Dworczyka i Jacka Sasina - donosi Onet. Według NIK-u, osoby te są odpowiedziane za nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić przy zakupach sprzętu ochronnego w dobie pandemii COVID-19.

Morawiecki może mieć kłopoty? W tle milionowe zakupyMorawiecki może mieć kłopoty? W tle milionowe zakupyŹródło: East News, fot: Wojciech Olkusnik
d3sdbyh
d3sdbyh

Z kontroli NIK wynika, że publiczne pieniądze na zakup sprzętu ochronnego trafiały do prywatnych firm wskazanych przez ówczesnego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Resort z góry narzucił też cenę zakupu oraz określał, czego dokładnie potrzeba. Prowizja jednego ze wskazanych przedsiębiorstw - jak zeznał jej prezes - wyniosła "około kilkuset tysięcy euro".

W raporcie Najwyżej Izby Kontroli do którego dotarł Onet, Polska kupowała wtedy towar niskiej jakości po znacznie zawyżonych cenach, a w dodatku nietransparentnie. Zakupy na polecenie premiera Morawieckiego i za pieniądze z budżetu państwa, robiły państwowe spółki, m.in. KGHM i Lotos.

NIK zwraca uwagę, że rezygnacja z zakupów dokonywanych bezpośrednio przez państwo znacznie utrudniło kontrolę całego procesu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

d3sdbyh

Zobacz też: Karnowski nie ma wątpliwości. "Kaczyński i Morawiecki sobie przypomną"

Rząd PiS ustawiał kontrakty? Poważne zastrzeżenia NIK-u

Zdaniem Izby, zorganizowanie pandemicznych zakupów w ten sposób rodzi uzasadnione podejrzenia, że mogło dochodzić do ustawiania przetargów pod konkretne firmy.

Tym bardziej, że niektóre przedsiębiorstwa wskazane przez Sasina wcześniej nie realizowały tak dużych zamówień, a ich działalność niemal pokrywa się z czasem, w którym świat walczył z pandemią.

d3sdbyh

Jedną z takich firm jest przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą akcesoriów do makijażu. Spółka powstała jesienią 2019 roku i oficjalnie nikogo nie zatrudniała. Mimo to zrealizowała zamówienie złożone przez Lotos na kwotę blisko 2 mln dolarów.

Firma realizację zamówienia zleciła od razu innej spółce inkasując w ramach prowizji 150 tys. złotych.

Na liście Sasina znalazła się też słynna już spółka należąca do handlarza bronią. Wartość złożonego przez Lotos zamówienia wyniosła około 5,5 mln złotych, choć realizacją zajmowała się firma z Chin.

d3sdbyh

"Uwzględniono potencjał gospodarczo-finansowy i doświadczenie tych podmiotów w zagranicznych kontaktach handlowych" - tłumaczył wówczas Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, gdy rządem kierował Morawiecki.

Przeczytaj też:

Źródło: Onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3sdbyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sdbyh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj