Morawiecki i Merkel: Polskę i Niemcy łączą wspólne interesy i wartości

Relacje Polski i Niemiec kwitną. Takie wrażenie można odnieść po konferencji prasowej premiera Morawieckiego i kanclerz Merkel w Warszawie. Politycy skupili się na gospodarce, skrzętnie omijając wszelkie tematy niewygodne.

Morawiecki i Merkel: Polskę i Niemcy łączą wspólne interesy i wartości
Źródło zdjęć: © PAP/Paweł Supernak
Jarosław Kociszewski

02.11.2018 | aktual.: 02.11.2018 16:57

W Warszawie odbyły się 15 już polsko-niemieckie konsultacje rządowe. Dzień pracy ministrów podsumowali szefowie rządów, którzy podkreślili bliskość współpracy gospodarczej. Jej wagę podkreśliła Angela Merkel, przytaczając kwotę 110 mld euro rocznej wymiany handlowej.

- Nadajemy na jednej fali, a na niwie gospodarczej stosunki układają się znakomicie – powiedział Morawiecki.

Dobre relacje podkreśliła też Angela Merkel, zwracając się do szefa polskiego rządu słowami "drogi Mateuszu". Politycy mówili o współpracy klimatycznej i obronnej. Sporo czasu poświęcili sprawom bezpieczeństwa i podkreślili, że łączy ich spojrzenie na rosyjską agresję na Ukrainę.

Zaskakująco pobieżnie przywódcy potraktowali ważny dla polski gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Morawiecki i Merkel stwierdzili jedynie, że zainteresowani są za utrzymaniem roli Ukrainy jako kraju tranzytowego, a także zróżnicowaniem źródeł dostaw energii do Europy.

Szefowie rządów w Berlinie i Warszawie sprawiali nawet wrażenie zgodnych co do polityki migracyjnej i ochrony granic. Morawiecki podkreślił, że Polska zamierza dalej "pomagać na miejscu", czyli poza granicami UE. Z kolei według Merkel konieczne jest zahamowanie nielegalnej imigracji i uporządkowanie napływu imigrantów do Europy.

Konferencję prasową zdominowała gospodarka, która najwyraźniej jest tematem bezpiecznym dla obu stron. Z kolei dziennikarze nie próbowali nawet pytać o trudne sprawy takie jak kwestia praworządności w Polsce, reparacje wojenne czy prawa polskiej mniejszości w Niemczech. Reporterzy ciekawi byli przyszłości brexitu i ogólnej wizji Unii Europejskiej.

- Konsultacje pokazują, że warto rozmawiać, a różnice zdań pokonamy, gdy lepiej się poznamy – powiedziała Angela Merkel sugerując, że nie wszystko jest aż tak słodkie, jakby wyglądało to z konferencji prasowej.

Premier Morawiecki podkreślił, że "różnice zdań czasem niepotrzebnie przykrywają wspólne interesy i wartości, które łączą".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

mateusz morawieckiangela merkelpolska
Zobacz także
Komentarze (126)