"Moralnie nie do przyjęcia". Tusk o sytuacji na granicy

Donald Tusk przyznał, że rządzący w Europie zdają sobie sprawę, że konieczne jest bardziej pragmatyczne podejście i odpowiedź na obawy obywateli. Przyznał przy tym, że zdaje sobie sprawę, że pakt migracyjny nie jest przystosowany do problemów, z jakimi boryka się Polska.

Donald Tusk przyznał, że pakt migracyjny nie odpowiada na polskie potrzeby
Donald Tusk przyznał, że pakt migracyjny nie odpowiada na polskie potrzeby
Źródło zdjęć: © GETTY | Bloomberg
Justyna Lasota-Krawczyk

Czy Donald Tusk planuje renegocjacje pakietu migracyjnego? M.in. to pytanie usłyszał polski premier od dziennikarzy w wywiadzie, który ukazał się w "Gazecie Wyborczej", hiszpańskim dzienniku "El Pais", włoskim "La Repubblica", niemieckim "Die Welt", belgijskim "LeSoir" i szwajcarskim "Tribune de Geneve".

- Niestety, ten pakt to nie jest dobra odpowiedź na problemy, z jakimi borykamy się w Polsce. W naszej części Europy migracja oznacza coś innego niż w basenie Morza Śródziemnego. Tutaj to nie jest spontaniczne zjawisko. Spontanicznie uciekają do nas przed wojną setki tysięcy Ukrainek i Ukraińców, których od początku przyjmujemy bez żadnych ograniczeń - zauważył premier.

- Problemem jest to, że dziś znowu jesteśmy świadkami przygotowanej oraz sprawnie zorganizowanej przez reżim Łukaszenki akcji na granicy z Białorusią. Nie będę usprawiedliwiać niektórych metod stosowanych przez polską Straż Graniczną, ale nie możemy być bezradni wobec Putina i Łukaszenki: oni nie tylko to organizują, ale wykorzystują jako narzędzie presji - podkreślił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dziecko siedziało na parapecie. Moment dramatycznej interwencji

Unia Europejska musi być gotowa do obrony granic

Donald Tusk podkreślił, że podstawowym obowiązkiem rządu jest ochrona granic i terytorium państwa. Zauważył, że jest to szczególnie istotne w obliczu prowadzonej przez Rosję wojny hybrydowej. Odniósł się również do push-backów na polsko-białoruskiej granicy.

- Prawo międzynarodowe wymaga w tej kwestii korekty, choć wiem, że dziś to prawie niemożliwe, ale obecne przepisy wprowadzono w zupełnie innych czasach. Nie chodzi mi już nawet o to, że z szacunków ONZ wynika, że 100 mln ludzi z Azji i Afryki jest gotowych wyemigrować do Europy, ale o to, że autorytarne reżimy instrumentalnie wykorzystują tych i tak pokrzywdzonych ludzi jako element wojny hybrydowej - mówił o podejmowanych działaniach lider PO.

Nikt nie jest w stanie sprawdzić każdego uchodźcy

Genewska konwencja o uchodźcach zobowiązuje państwa do rozpatrzenia każdego wniosku o azyl. Premier przyznaje jednak, że w sytuacji, kiedy na polsko-białoruską granicę wysyłane są tysiące uchodźców, nie jest to możliwe.

- Jeśli poradzimy sobie z tysiącem, to przyślą dziesięć tysięcy i tak dalej. Ich celem jest destabilizacja. Ludzi traktują jak narzędzie, absolutnie przedmiotowo - opisywał sytuację.

- Chcą żebyśmy doszli do momentu, w którym będziemy musieli zaprzeczyć własnym prawom i wartościom. Na tym polega problem naszej części Europy. Trzeba działać tak humanitarnie, jak to możliwe. Push-backi jako metoda są moralnie nie do przyjęcia. Musimy znaleźć lepsze rozwiązanie, ale alternatywą nie może być bezradność - przyznał Donald Tusk.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Wybrane dla Ciebie