Trwa ładowanie...

"Polska nie uniesie kosztów". Tusk o stosunkach z Ukrainą

- Polska nie jest w stanie unieść kosztów wolnego handlu z Ukrainą - przyznał premier Donald Tusk w wywiadzie. Szef rządu podkreślił, że mając na uwadze polsko-ukraińską historię, obecne stosunki i solidarność w obliczu wojny "to cud".

Premier Donald Tusk i premier Ukrainy Denys Szymal na spotkaniu w WarszawiePremier Donald Tusk i premier Ukrainy Denys Szymal na spotkaniu w WarszawieŹródło: GETTY, fot: SOPA Images
d49cvru
d49cvru

Premier Donald Tusk w wywiadzie, który ukazał się w "Gazecie Wyborczej", hiszpańskim dzienniku "El Pais", włoskim "La Repubblica", niemieckim "Die Welt", belgijskim "LeSoir" i szwajcarskim "Tribune de Geneve, zauważył, że polsko-ukraińskie nie są oczywiste, ze względu na trudną wspólną historię.

- To, co się między naszymi narodami teraz wydarzyło – ta bezdyskusyjna solidarność – to cud. Chcę tę postawę utrzymać, choć nie jest to łatwe - zapewnił, dodając jednak, że "Polska nie jest w stanie unieść kosztów wolnego handlu z Ukrainą".

- Najsmutniejsze chwile w mojej politycznej karierze to momenty, gdy muszę być twardy i szorstki wobec naszych ukraińskich przyjaciół. Jestem pewnie najbardziej proukraińskim politykiem w Europie, ale odpowiadam za moich obywateli. Jako polski premier mam chronić podstawowe interesy Polski - mówił lider PO i podkreślił, że jest to tym bardziej istotne, kiedy nie chodzi o wąską grupę, a, jak w przypadku rolników, o półmilionową rzeszę ludzi.

d49cvru

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po debacie. "Przesłuchanie Trzaskowskiego"

Wspomniał również o przewoźnikach. - Sprawa dotyczy interesów milionów polskich obywateli, którym zagraża liberalizacja handlu między Ukrainą a UE. Poszukiwanie rozwiązania tego problemu zajmuje ogromną część mojego czasu - przyznał premier.

Nikt nie może mierzyć się z Polską

- Polacy płacą wysoką cenę. Nikt nie może mierzyć się z Polską, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy - podkreślił Donald Tusk.

d49cvru

Szef rządu przypomniał, że Polska w pierwszych dniach przekazała Ukrainie 300 czołgów, właściwie wszystkie, jakie miała. Tusk zauważył, że oprócz wsparcia militarnego należy wziąć pod uwagę koszty związane ze zużyciem infrastruktury w Polsce i koszty świadczeń socjalnych dla uchodźców z Ukrainy.

- Jeśli dodać do tego straty rolników czy kierowców, to suma pójdzie w dziesiątki miliardów. Sięgam po te wyliczenia, by pokazać, że naprawdę nie jesteśmy w stanie unieść kosztów wolnego handlu z Ukrainą - zauważył.

- Chcemy pomagać Ukrainie, jak tylko się da. Ale na ostatnim szczycie Rady Europejskiej przekonywałem, że ideę wolnego handlu z Ukrainą trzeba przemodelować. Myślę, że przekonałem do tego Francję, Włochy, Austrię. Chcę w tej sprawie uczciwego porozumienia z Ukrainą, chcę znaleźć wspólny mianownik dla interesów Ukrainy, Polski i całej UE - zaznaczył premier Donald Tusk

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

d49cvru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d49cvru
Więcej tematów