Monety z wizerunkami kapelanów "Solidarności" wyda ks. Jankowski
Powstający instytut księdza prałata Henryka
Jankowskiego zamierza wydać klaser z monetami przedstawiającymi 13
kapelanów "Solidarności". Klaser będzie dodatkiem do dwutomowej
książki opisującej najbardziej zasłużonych dla "Solidarności"
duchownych.
Chcemy zrobić takie ekskluzywne wydanie książki "Kapelani Solidarności", pierwszy tom, plus drugi tom, plus klaser, "Kapelani Solidarności". Ten klaser będzie zawierał 13 monet przedstawiających 13 kapłanów wybranych z tych dwóch tomów. Oczywiście część zysków ze sprzedaży tego będzie przeznaczona na publikacje, które ma zamiar wydać instytut. Moneta z wizerunkiem prałata Henryka Jankowskiego będzie mieć wewnątrz bursztynowe oczko - powiedział Mariusz Olchowik, który pełni funkcję prezesa instytutu.
Mariusz Olchowik jest studentem V roku prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Uczy się także w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, utworzonej przez dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka.
Instytut księdza Henryka Jankowskiego, którego otwarcie planowane jest na luty 2006 r. w Warszawie, ma dokumentować rolę Kościoła katolickiego w historii PRL. W planach instytutu jest także sfinansowanie pomnika prałata w jego rodzinnym Starogardzie Gdańskim.
Ks. Jankowski kilka dni temu wyjaśnił, że zakładany przez niego instytut będzie miał formę fundacji finansowanej przez prywatnych darczyńców. Jak zapewnił, udało się już zebrać niezbędny kapitał na rozpoczęcie działalności.
Pierwszą publikacją Instytutu księdza Jankowskiego, inaugurującą jego działalność, będą pamiętniki b. proboszcza Bazyliki Mariackiej w Gdańskiej do połowy lat 70. ks. Józefa Zatora- Przytockiego. Książki poświęcone zasługom polskiego kleru w walce o niepodległość kraju instytut ma zamiar wydawać raz w miesiącu. Placówka będzie też organizować konferencje naukowe i wykłady. W planach są też publikacje o kardynale Stefanie Wyszyńskim.
Na działalność instytutu będzie przeznaczona część dochodu ze sprzedaży klaseru z wyemitowaną w czerwcu dwuzłotówką z wizerunkiem Jana Pawła II oraz jedno-, dwu- i pięciogroszówkami, a także fińskimi monetami o nominałach 1, 2 i 5 eurocentów.
Klaser został wydany przez firmę Agostino, dochód z części tych klaserów przeznaczony jest na Caritas, z części - na Fundację SOS Pomocy Życiu Poczętemu, zaś dochód z klaserów sygnowanych logo instytutu umieszczonym na specjalnej banderoli wokół klasera przeznaczony zostanie na działalność instytutu - wyjaśnił Olchowik.
Prałat Jankowski był kapelanem "Solidarności" i proboszczem kościoła św. Brygidy przez 28 lat, patronem i gospodarzem wielu spotkań opozycjonistów w latach 80. Działalność prałata Jankowskiego w ostatnich latach, m.in antysemickie wystąpienia, wzbudzały jednak więcej kontrowersji niż słów uznania.
We wrześniu ub.r. ks. Jankowski nie podporządkował się wezwaniu metropolity gdańskiego do zrzeczenia się probostwa. W listopadzie ub.r. abp Gocłowski wydał w tej sprawie dekret. Wypomniał w nim prałatowi, że uczynił z ambony "trybunę polityczną", wygłaszając poglądy "nieodzwierciedlające stosunku Kościoła do niektórych ważnych problemów istniejących w relacjach między ludźmi". Metropolita zaproponował ks. Jankowskiemu przejście do Centrum Ekumenicznego św. Brygidy w Gdańsku-Oliwie, którego prałat jest współzałożycielem, lub pozostanie w parafii św. Brygidy w charakterze księdza-rezydenta.
Prałat ostatecznie pozostał w parafii, złożył jednak do Watykanu rekurs (odwołanie) od dekretu abp. Gocłowskiego. W październiku br. Stolica Apostolska zatwierdziła odwołanie prałata z funkcji proboszcza parafii św. Brygidy.