Trwa ładowanie...

Monachium zaproponowało przyjęcie migrantów koczujących na polsko-białoruskiej granicy

"Nie możemy dłużej patrzeć na to, jak ci ludzie pozostają na granicy UE bez perspektyw i w niepewności, a nawet umierają z głodu oraz na skutek chorób" - podkreśliły władze Monachium w komunikacie prasowym. Zadeklarowały chęć przyjęcia migrantów.

Share
Niemcy. Monachium zdeklarowało się, że chce przyjąć migrantów
Niemcy. Monachium zdeklarowało się, że chce przyjąć migrantów Źródło: East News, fot: WOJTEK RADWANSKI
d31hkq0

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej pogłębia się z dnia na dzień. Co kilka godzin Straż Graniczna donosi o kolejnych próbach nielegalnego przedzierania się na terytorium Polski, co spotyka się z odpowiedzią funkcjonariuszy. Z tygodnia na tydzień koczuje tam coraz więcej migrantów z krajów Bliskiego Wschodu.

Niespodziewany głos w tej dramatycznej sytuacji zabrały władze miasta Monachium, które wyraziły chęć przyjęcia migrantów. W komunikacie prasowym podkreśliły, że potępiają ten sposób traktowania ludzi.

d31hkq0

Niemcy. Monachium zdeklarowało się, że chce przyjąć migrantów

"Wielu uciekających musi znosić nieludzkie warunki na pograniczu polsko-białoruskim, pozostając uwięzionymi na ziemi niczyjej, bez odpowiedniej opieki medycznej i żywności" — uzasadniono.

Niemcy obawiają się także, że sytuacja się pogorszy wraz ze zbliżającą się zimą. Zaznaczono, że Unia Europejska nie może bezczynnie na to patrzeć.

Sankcje dla Białorusi? Znamy stanowisko prezydenta

"Dla bawarskiej stolicy ratowanie ludzkiego życia i stworzenie 'bezpiecznej przystani' ma najwyższy priorytet. Dlatego po raz kolejny proponujemy przyjąć w Monachium — szybko i bez zbędnej biurokracji — koczujących na obszarze przygranicznym oraz zapewnić im dostęp do odpowiednich procedur azylowych na miejscu" — czytamy w komunikacie.

d31hkq0

Bawarscy urzędnicy zaproponowali przyjęcie migrantów w ramach programów zarówno na poziomie regionalnym, jak i państwowym. Podkreślono, że możliwe jest przyjęcie tych osób w celu przeprowadzenia procedury azylowej w Niemczech. Jednakże aktualnie nie ma podstaw prawnych do realizacji takich założeń, dlatego konieczne byłoby przydzielenie migrantów do stolicy Bawarii odgórnie, przez władze wyższe szczeblem.

Źródło: Polsat News/ac/grz/t-online.de

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d31hkq0

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31hkq0
d31hkq0
Więcej tematów