MON: zgoda na służbę w obcej armii
Obywatel polski będzie mógł dostać zgodę na służbę w obcej armii tylko wtedy, jeśli odbył już służbę wojskową, albo został przeniesiony do rezerwy i nie ma przydziału mobilizacyjnego - poinformowało MON.
29.05.2003 11:20
W związku z informacjami mediów na temat obywateli polskich odbywających służbę w obcych armiach rzecznik prasowy MON płk Eugeniusz Mleczak wyjaśnił w czwartek, że sprawę ma uregulować rozpatrywany obecnie przez Sejm projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP.
"Projekt wprowadza zasadę, że obywatel polski podlegający obowiązkowi czynnej służby wojskowej może otrzymać zgodę na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej tylko w przypadku, gdy odbył on zasadniczą służbę wojskową lub przeszkolenie wojskowe, albo bez odbycia tej służby został przeniesiony do rezerwy i nie posiada przydziału mobilizacyjnego" - poinformował Mleczak.
Zgodę na służbę w obcej armii wobec osób niebędących żołnierzami w służbie czynnej będzie udzielać MSWiA po zasięgnięciu opinii MON, a żołnierzom w służbie czynnej lub byłym żołnierzom zawodowym - MON.
Mleczak przypomniał, że służba w obcej armii bez zgody "właściwego organu" jest przestępstwem, za które grozi do 5 lat więzienia. Wyjątkiem od karania jest sytuacja związana z posiadaniem podwójnego obywatelstwa i mieszkania na stałe za granicą.