Trwa ładowanie...
d4psrwm

MON idzie na rekord, wyda 185 mld zł. Mariusz Błaszczak podpisał plan

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych do 2026 r. Zakłada on modernizację o wartości 185 mld złotych - o 45 mld zł więcej niż w planie poprzednim. - To duże wyzwanie i duża szansa dla rozwoju - podkreślił Błaszczak.
Share
Mariusz Błaszczak zapowiedział, że nowoczesny sprzęt będzie kierowany na wschód
Mariusz Błaszczak zapowiedział, że nowoczesny sprzęt będzie kierowany na wschódŹródło: PAP, Fot: Jakub Kamiński
d4psrwm

- Jest to rekordowy plan, jeżeli chodzi o wartość - wskazał Błaszczak. - Modernizacja wojska to proces (…) Pracujemy już nad perspektywą do 2034 roku, bo zgodnie z moją decyzją wydłużyliśmy okres planowania z 10 do 15 lat (...) Nakłady finansowe rosną. Możliwości są większe. Bezpieczeństwo było, jest i będzie priorytetem - powiedział minister.

Szef MON poinformował, że jego podstawowym priorytetem jest wymiana postsowieckich samolotów. - Dlatego w ramach programu HARPIA pozyskamy nowoczesne myśliwce piątej generacji, które wprowadzą polskie Siły Powietrzne w nową epokę - powiedział. Planowany jest zakup 32 nowoczesnych maszyn.

Błaszczak zapowiedział, że "co do zasady" nowoczesny sprzęt będzie kierowany na wzmocnienie wschodniej flanki kraju. W tym kontekście przypomniał, że powołał już czwartą dywizję, która ma operować właśnie na wschodzie.

d4psrwm

- Wzmocnienie flanki wschodniej jest działaniem zorientowanym na wzmocnienie Wojska Polskiego, ale stanowi znaczące wzmocnienie całej wschodniej flanki NATO - wskazał szef MON.

Przeczytaj również:
Myśliwce NATO w gotowości. 7 razy poderwano je do rosyjskich samolotów
MON: Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę Black Hawków dla wojska

Zobacz także: Dymisja szefa SOP po kuriozalnym incydencie. Włodzimierz Czarzasty: to są jaja!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4psrwm

Podziel się opinią

Share
d4psrwm
d4psrwm
Więcej tematów