Trwa ładowanie...

Myśliwce NATO w gotowości. 7 razy poderwano je do rosyjskich samolotów

Samoloty NATO, które chronią przestrzeń powietrzną krajów bałtyckich w ramach misji Baltic Air Policing w zeszłym tygodniu siedem razy startowały w trybie alarmowym do rosyjskich maszyn. We wszystkich przypadkach chodziło o identyfikację rosyjskich samolotów wojskowych.

Myśliwce NATO w gotowości. 7 razy poderwano je do rosyjskich samolotówŹródło: East News
d43u152
d43u152

Dwukrotnie (5 i 7 lutego) myśliwce NATO zostały wysłane do samolotów transportowych An-26 i dwukrotnie (6 i 7 lutego) do ciężkich bombowców Ił-22. 6 lutego rozpoznano natomiast frontowy bombowiec Su-24M, dzień później - samolot myśliwski Su-35, a 8 lutego – powietrzny tankowiec Ił-78.

Przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii strzegą obecnie polskie myśliwce, stacjonujące w litewskiej bazie w Szawlach. Krajów bałtyckich strzegą również niemieckie samoloty ulokowane w estońskiej bazie w Amari.

Od początku roku, kiedy polskie F-16 przejęły na cztery miesiące nadzór nad przestrzenią powietrzną państw bałtyckich, odnotowano kilkanaście incydentów z udziałem samolotów rosyjskich.

Misja Baltic Air Policing trwa od 2004 roku, czyli od chwili, gdy państwa bałtyckie wstąpiły do NATO. Ponieważ Litwa, Łotwa i Estonia nie dysponują własnymi samolotami myśliwskimi, Sojusz postanowił zagwarantować ochronę ich przestrzeni powietrznej.

d43u152

W ostatnich tygodniach rosyjskie siły powietrzne w rejonie Bałtyku zostały wzmocnione. Zasilił je pułk lotnictwa myśliwskiego, w którego skład wchodzą samoloty Su-27, a także pułk lotnictwa szturmowego. Do Kaliningradu trafił również pułk czołgów.

Zobacz także: Nowy ruch Tuska do cios dla Schetyny. Tak twierdzą posłowie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43u152
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43u152
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj