Skandal wstrząsa Kościołem. Setki ofiar zabierają głos
Ponad 500 osób padło ofiarą molestowania seksualnego księży w diecezji trewirskiej - głosi pierwszy raport specjalnie powołanej komisji.
26.08.2022 | aktual.: 26.08.2022 15:23
Niezależna komisja ds. rozliczeń z nadużyciami seksualnymi w diecezji trewirskiej zidentyfikowała do tej pory 513 ofiar oraz 195 sprawców - wynika z pierwszego wstępnego raportu przedstawionego przez komisję w Trewirze. Odkryte przypadki nadużyć pochodzą z lat 1946-2021. Niektórych poszkodowanych nie udało się w pełni zidentyfikować, a jedynie anonimowo.
Komisja zarzuciła osobom odpowiedzialnym w diecezji, że przez dziesięciolecia tuszowały nadużycia seksualne księży. Gdy przypadki molestowania wychodziły na jaw, sprawcy byli przenoszeni w obrębie diecezji lub poza nią - także po to, by chronić ich przed odpowiedzialnością karną. Ponadto w wielu przypadkach nie podjęto żadnych środków w celu ochrony potencjalnych ofiar w nowych miejscach pracy przeniesionych duchownych.
Sprawcy chronieni, ofiary nie
Z akt komisja odnotowała dwa "poważne przypadki" obejmujące lata 1955-1975. Jeden z księży po wielu nadużyciach i nakazie aresztowania został wysłany do Paragwaju "po specjalnej interwencji diecezji Trewir". Inny ksiądz, choć wcześniej skazany za nadużycia w Austrii, otrzymał stanowisko w diecezji trewirskiej, a następnie wykorzystywał seksualnie nieletnich w regionie Eifel.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Komisja zażądała, by diecezja ułatwiła poszkodowanym wgląd w akta. Ponadto diecezja ma regularnie i intensywniej informować o wewnętrznych dochodzeniach kościelnych. "Sytuacji osób poszkodowanych poświęcono zdecydowanie zbyt mało uwagi w wewnętrznym, kościelnym rozpatrywaniu przypadków nadużyć" – czytamy w raporcie. Dlatego należy stworzyć w diecezji specjalny punkt kontaktowy i doradczy dla osób molestowanych przez księży.
Ekspertyza do października
Siedmioosobowa komisja składa się z osób poszkodowanych i ekspertów, a na jej czele stoi były minister sprawiedliwości Nadrenii-Palatynatu Gerhard Robbers. Komisja działa już od roku i przez sześć lat ma badać przypadki nadużyć w diecezji. Niezależnie od komisji przypadki molestowania bada także Uniwersytet w Trewirze. Komisja zakłada więc, że znajdą się kolejne ofiary.
Do połowy października komisja chce przedstawić pierwsze opracowanie dotyczące nadużyć za kadencji byłego biskupa Trewiru Bernharda Steina (1904-1993). Oskarża się go o to, że w latach 1967-1980 wiedział o tym, że duchowni wykorzystywali dzieci i krył ich.
Źródło: dpa, KNA, EPD/dom
Czytaj też: