Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
19-11-2015 14:50

Moda na Chopina

Tegoroczny Konkurs Chopinowski wybrzmiał w mediach liczbą 39,4 tys. publikacji. Ilość wzmianek w social media prawie sześciokrotnie przekroczyła liczbę informacji w internecie, prasie i RTV - podsumował "PRESS-SERVICE Monitoring Mediów". Najwyraźniej Chopin dotarł również do tych, którzy na co dzień nie interesują się muzyką poważną.

Moda na ChopinaŹródło: AFP
d39x2i4
d39x2i4

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to jedno z czołowych wydarzeń muzycznych na świecie, mające 88-letnią tradycję. Co roku przyciąga rzesze utalentowanych muzyków i budzi ogromne emocje wśród publiczności. W tym roku konkurs odbił się szerokim echem także w mediach, a szczególnie w źródłach społecznościowych. Kanał Chopin Institute na YouTube zebrał 37 tys. subskrybentów, a liczba wyświetleń finałowego koncertu E-moll w wykonaniu Seong-Jin Cho przekroczyła 2 mln. Aktywnie działały również społecznościowe konta Chopin Institute na Facebooku i Twitterze.

"PRESS-SERVICE Monitoring Mediów" przeanalizował informacje na temat XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego, które ukazały się w mediach w okresie od 24 września do 31 października 2015 r. Na temat wydarzenia pojawiło się blisko 5,7 tys. informacji w internecie, prasie i RTV oraz 33,7 tys. w źródłach społecznościowych. Tylko materiały z mediów tradycyjnych mogły wygenerować dotarcie na poziomie prawie 5 mld kontaktów. W dniu finału media opublikowały ponad 2,2 tys. materiałów. Z informacjami tymi potencjalnie mogło mieć styczność nawet 867 mln odbiorców.

Liczba i dotarcie publikacji na temat XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (fot. Press Service)
Źródło: Liczba i dotarcie publikacji na temat XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (fot. Press Service)

Suma, jaką organizatorzy musieliby wydać, by osiągnąć taką widoczność w mediach, wyniosłaby blisko 44,3 mln zł. Na tyle analitycy "PRESS-SERVICE Monitoring Mediów" oszacowali ekwiwalent reklamowy publikacji.

d39x2i4

#Chopin najbliższy internautom

W analizowanym okresie w źródłach społecznościowych odnotowano ponad 33,7 tys. wpisów i komentarzy dotyczących konkursu. Największy buzz przypadł na 21 października. Tego dnia jury ogłosiło wyniki turnieju, odbył się także koncert laureatów i wręczenie nagród. W social media ukazało się wtedy ponad 5,5 tys. wzmianek.

Analitycy "PRESS-SERVICE Monitoring Mediów" zbadali również popularność haseł związanych z wydarzeniem, używanych w mediach społecznościowych. Internauci zdecydowanie najczęściej posługiwali się wyrazem "Chopin" (12,8 tys. wzmianek). W dalszej kolejności wymieniano: "Chopin17" (9 tys.) i "Konkurs Chopinowski" (6,1 tys.). Ponad tysiąc wzmianek zanotowały również "International Fryderyk Chopin Piano Competition" (1,8 tys.) oraz "Chopin Competition" (1,2 tys.). Fraza "Chopin17" przywoływana była najczęściej 21 października - 2,2 tys.

Z analizy trendów aktywności internautów w Google wynika, że zainteresowanie konkursem odpowiadało okresom największej aktywności mediów - szczyt uwagi przypadł na 21 października.

Wyszukiwania w Google w porównaniu z sumą publikacji w mediach. Liczby reprezentują zainteresowanie względem najwyższego punktu na wykresie (fot. Press Service)
Źródło: Wyszukiwania w Google w porównaniu z sumą publikacji w mediach. Liczby reprezentują zainteresowanie względem najwyższego punktu na wykresie (fot. Press Service)

Polskieradio.pl najaktywniejszym medium

Ponad połowa informacji pochodziła ze źródeł ogólnopolskich (56 proc.). Zdecydowanie największy udział w przekazie ogółem miały media z województwa mazowieckiego (26 proc.), ale również mieszkańcy województw dolnośląskiego, małopolskiego i wielkopolskiego często mieli okazję zetknąć się z informacjami na temat konkursu. Z tych trzech regionów pochodziło łącznie 34 proc. informacji.

Liczba publikacji w mediach regionalnych w każdym z województw (fot. Press Service)
Źródło: Liczba publikacji w mediach regionalnych w każdym z województw (fot. Press Service)

W rankingu najaktywniejszych źródeł zwyciężyło Polskieradio.pl z wynikiem 244 informacji. W internecie o 154 mniej odnotowała Wyborcza.pl, a o 180 mniej Polskatimes.pl. Wśród stacji radiowych najwięcej materiałów wyemitowało Polskie Radio Program 1 (234), następnie PR Program 2 (139) i PR Program 3 (126). W telewizji dominowały kanały informacyjne - TVP Info (122) i TVN24 (76) oraz regionalna TVP Warszawa (55), a w prasie tytuły "Gazeta Wyborcza" (42), "Express Bydgoski" (27) i "Dziennik Polski" (26).

W analizowanym okresie wydarzenie aż 59 razy gościło na pierwszych stronach gazet, w tym częściej na jedynkach gazet regionalnych - 43 razy.

d39x2i4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39x2i4
Więcej tematów