Trwa ładowanie...
d1mvphb

Mocne zarzuty Wołodymyra Wiatrowycza w sprawie Grobu Nieznanego Żołnierza. "Nowe tablice upamiętniają czekistów"

Na wniosek ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza na Grobie Nieznanego Żołnierza zawisły nowe tablice pamiątkowe. Zdaniem szefa ukraińskiego IPN upamiętniają one czekistów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W filary Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wmurowano nowe tablice
W filary Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wmurowano nowe tablice (WP.PL)
d1mvphb

"Na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie (miejsce obowiązkowych wizyt zagranicznych delegacji) pojawiła się tablica na cześć polskich żołnierzy, którzy zginęli w walkach z UPA. Wśród tych, którzy zginęli na terenach Polski w walce z ukraińskimi powstańcami, najwięcej było przedstawicieli komunistycznej bezpieki" – napisał na Facebooku szef ukraińskiego IPN.

Wołodymyr Wiatrowycz zarzucił, że "od teraz w Polsce na szczeblu państwowym będzie oddawać się cześć czekistom, którzy mają na rękach krew polskich patriotów".

W filary Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wmurowano nowe tablice poświęcone walkom z Ukraińską Armia Powstańczą (UPA) i Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów (UON). W czwartek wiceszef MON Michał Dworczyk zapowiedział, że tablice zostaną odsłonięte w najbliższych dniach.

d1mvphb

Konflikt Warszawy z Kijowem

W ostatnim czasie zaostrzył się spór o historię pomiędzy Polską a Ukrainą. Strona ukraińska wydała zakaz na prowadzenie ekshumacji i upamiętniania pomordowanych na Ukrainie Polaków. W zamian za zmianę decyzji oczekuje odbudowania pomnika "Bohaterom UPA walczącym o wolną Ukrainę", który kilka miesięcy temu został rozebrany na cmentarzu w Hruszowicach na Podkarpaciu. Polska utrzymuje, że pomnik został postawiony nielegalnie.

Zobacz też "Moja strona. Bitwa redaktorów": Spór o Ukrainę, Paweł Lisicki nie wytrzymał. "Ale o czym pan mówi!"

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski stwierdził, że będzie zastanawiać się, czy rekomendować prezydentowi Andrzejowi Dudzie wizytę na Ukrainie. Zapowiedział też, że trwają prace nad procedurami, które uniemożliwią wjazd do Polski "ludzi zachowujących skrajnie antypolskie stanowisko".

d1mvphb

Z kolei Andrzej Duda oświadczył, że oczekuje od ukraińskiego prezydenta i premiera, że osoby głoszące poglądy antypolskie nie będą zajmowały ważnych miejsc w ukraińskiej polityce, bo nie budują oni relacji polsko-ukraińskich.

W czwartek rzecznik prezydenta Ukrainy poinformował, że Petro Poroszenko inicjuje nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Ukrainy i Polski. Dzięki niemu ma nie dojść do eskalacji konfliktu.

d1mvphb

Podziel się opinią

Share
d1mvphb
d1mvphb