Trwa ładowanie...

Mocne słowa jezuity. Wskazuje na największy grzech Kościoła

Ojciec Adam Żak uważa, że pedofilia w Kościele jest odzwierciedleniem problemów w społeczeństwie. Wymienia też antyczną teorię, w której odnosi się do przykładu dobrego i złego współżycia dorosłych z dziećmi.

Mocne słowa jezuity. Wskazuje na największy grzech KościołaŹródło: East News, fot: Grzegorz Krzyzewski
d4ipftf
d4ipftf

Jezuita Adam Żak uważa, że pedofilia jest obecnie największym problemem współczesnego Kościoła. W obecnym kryzysie chodzi o stanięcie w prawdzie przełożonych wspólnoty. Jak przekonuje nie do przyjęcia jest ukrywanie tych błędów. Zdaniem duchownego Kościół dobrze radzi sobie z tym wyzwaniem, jednak najwięcej kłopotów sprawia zmierzenie się z zaniedbaniami poczynionymi w przeszłości.

O. Żak uważa, że pedofilia w Kościele jest odzwierciedleniem problemów w społeczeństwie - czytamy na portalu wiara.pl. - Jeśli wśród ludzi panuje duża swoboda i tolerancja obyczajowa, promuje się rozwiązłość, to należy się spodziewać negatywnych zjawisk w szeregach duchowieństwa, które będą przybierać na sile. To pośrednio niewygodne lustro dla społeczeństwa - stwierdził.

- Zewsząd słyszymy także, że "z życia seksualnego nikomu nie musimy się tłumaczyć. To moja prywatna sprawa". Na temat "dobroci" współżycia dorosłych z dziećmi powstało kilka teorii, m.in. dobra (pozytywna) i zła. Dobra, czyli romantyczna, gdzie w antycznej Grecji uważano inicjacje seksualną dziecka przez dorosłego za idealny środek wychowawczy. W niektórych środowiskach prezentowano ją jako szczególną wartość. Znalazła nawet poparcie w wielu krajach - dodał.

Duchowny uważa, że w Polsce mamy dobre prawo karne, ale brakuje nam prewencji. - Rzecznik Praw Dziecka kilkukrotnie postulował stworzenie narodowej strategii ochrony dzieci przed przemocą. Na poziomie myślenia instytucjonalnego wciąż jesteśmy krajem postkomunistycznym. Potrzebne jest oczyszczenie i działania zapobiegawcze. Nie można myśleć, że po znalezieniu sprawcy problem znika - zakończył Żak.

Zobacz także: Sekielski: Są w Polsce księża, którzy mają dość milczenia w sprawie pedofilii

Źródło: wiara.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ipftf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ipftf
Więcej tematów