Trwa ładowanie...
d1w06yv

Mobbing w Ministerstwie Sprawiedliwości. Miażdżący raport wyszedł na jaw

W Ministerstwie Sprawiedliwości dochodziło do łamania praw pracowniczych, a jeden z jego wicedyrektorów - sędzia delegowany do pracy w resorcie - stosował mobbing wobec podwładnych, również sędziów - wynika z raportu powołanej w MS komisji antymobbingowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało komunikat w sprawie
Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało komunikat w sprawie (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d1w06yv

Zespół ds. przeciwdziałania mobbingowi został powołany przez dyrektora generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości. Do raportu z grudnia 2019 r. dotarła "Gazeta" Wyborcza".

Co działo się w ministerstwie? Kwestionowanie kompetencji podwładnych, wydawanie sprzecznych poleceń służbowych, zmuszanie do wielokrotnego poprawiania pism albo nieuzasadnione wzywanie do siebie podwładnego tylko po to, by kilka razy dzienne biegał między oddalonymi budynkami ministerstwa - tak podwładnych miał traktować wicedyrektor departamentu wykonywania orzeczeń i probacji Rafał Reiwer.

Miał też, według przesłuchiwanych sędziów, prowadzić "dziwne gierki" z podwładnymi. "Kiedy podawał pracownikowi pismo, gdy ten wyciągał po nie rękę, cofał swoją i dokumentu nie można było odebrać" - czytamy na portalu wyborcza.pl.

d1w06yv

Zobacz też: Złożyła prośbę do Mariana Banasia o kolejną kontrolę. Joanna Scheuring-Wielgus ujawnia treść odpowiedzi

Na celowniku Reiwera miała znaleźć się przede wszystkim dwójka sędziów. Jedna z nich była naczelnikiem wydziału ds. komorników sądowych.

"Opisane zdarzenia tworzą w wydziale ds. komorników sądowych złą atmosferę pracy, powodują napięcie, głęboki stres, rozstrój nerwowy pracowników, poczucie krzywdy i niesprawiedliwości, a także stanowią przyczynę odejść" - głosi protokół końcowy zespołu antymobbingowego. Uznał on, że trzeba wdrożyć postępowanie dyscyplinarne.

d1w06yv

Przeczytaj również: Joanna Scheuring-Wielgus o Zbigniewie Ziobrze. Bardzo mocne słowa

Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Co na to ministerstwo? "W nadzorowanym przez sędziego Rafała Reiwera wydziale doszło do konfliktu. W związku ze skargą złożoną m.in. przez byłą naczelnik wydziału, która również jest sędzią, podjęto w ministerstwie wszelkie możliwe kroki mające na celu wyjaśnienie tej sprawy" - zapewnia w przesłanym "Wyborczej" komunikacie.

Oprócz powołania zespołu antymobinngowego sprawa trafiła do prokuratury i rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Z nieoficjalnych doniesień "Wyborczej" wynika, że stało się to bardzo niedawno, choć zespół zakończył pracę pod koniec ubiegłego roku.

d1w06yv

"Jednocześnie w tym samym trybie toczy się postępowanie dotyczące poważnych zarzutów stawianych byłej naczelnik wydziału. Jakiekolwiek działania dotyczące wyciągnięcia ewentualnych konsekwencji służbowych mogą zostać podjęte dopiero po zakończeniu postępowań" - przekazało dziennikowi biuro prasowe resortu.

Jak nieoficjalnie donosi "Wyborcza", Rafał Reiwer jest na urlopie.

Źródło: wyborcza.pl

Przeczytaj również: Lech Wałęsa kontra Zbigniew Ziobro. "Chłoptasiu, nie ze mną te numery"

d1w06yv

Podziel się opinią

Share

d1w06yv

d1w06yv
Więcej tematów