Młodzież w zielonogórskim sfrustrowana i agresywna
Co czwarty nastolatek w powiecie zielonogórskim był ofiarą maltretowania fizycznego lub psychicznego, a co dwunasty zetknął się z przypadkiem molestowania seksualnego. Młodzież coraz częściej pada ofiarą psychicznego terroru ze strony dorosłych, ale też co raz częściej stosuje przemoc fizyczną wobec rówieśników.
19.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Takie są wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów 14 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w powiecie zielonogórskim. Według Marzeny Marcinkiewicz - pedagoga z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sulechowie badania wyraźnie wskazują, że młodzież jest coraz bardziej sfrustrowana i agresywna. Przemoc jest dla większości z nich jedynym wyjściem na rozładowanie emocji.
Coraz bardziej niebezpiecznym miejscem staje się dla młodzieży także szkoła. Ponad 85% ankietowanych uczniów przyznało, że nie czuje się bezpiecznie w swojej szkole. W badaniach podawano przykłady handlu narkotykami, wymuszeń, poszturchiwania i wyzwiska ze strony kolegów, a także terror psychiczny ze strony nauczycieli.
Problemom zagrożenia agresją wśród młodzieży szkolnej oraz profilaktyce i przeciwdziałaniu frustracjom poświęcony jest program "Przemocy STOP". W ramach akcji ponad 30 nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu zielonogórskiego wzięło udział w szkoleniu na temat rozwiązywania konfliktów grupowych oraz budowania prawidłowych relacji wśród młodzieży.
Program "Przemocy STOP" realizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Zielonej Górze i Lubuskie Stowarzyszenie "Trzeźwość" przy współpracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych. (iza)