PolskaMłodzież Polski i Niemiec wspólnie porządkuje były obóz jeniecki

Młodzież Polski i Niemiec wspólnie porządkuje były obóz jeniecki

26-osobowa grupa młodzieży z Polski i Niemiec porządkuje teren byłego obozu jenieckiego w Łambinowicach (Opolskie) i cmentarz, na którym spoczywają zwłoki żołnierzy zmarłych w stalagu Lamsdorf. We wtorek młodzi Polacy i Niemcy przyjechali do Opola.

Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży odbywa się po raz 9. Obóz organizują wspólnie niemiecki ludowy związek opieki nad grobami wojennymi landu Nadrenii-Palatynatu i opolskie kuratorium oświaty i wychowania. Pomysł zrodził się 10 lat temu, przed podpisaniem umowy partnerstwa pomiędzy Opolszczyzną a Nadrenią-Palatynatem. Wtedy zgłosił się do nas Diego Voigt ze związku opieki nad grobami i zaproponował takie działanie - powiedział starszy wizytator opolskiego kuratorium Andrzej Popiołek.

Przyjeżdżamy tutaj, żeby poznać naszą historię. Chcemy, żeby taka tragedia nigdy się nie powtórzyła - powiedział Voigt, który jest dziś przewodniczącym związku opieki nad grobami wojennymi Nadrenii-Palatynatu.

Pracujemy tutaj od 1996 roku, od tamtej pory Polska bardzo się zmieniła. Nas cieszy szczególnie to, że co roku więcej młodych ludzi chce uczestniczyć w naszym spotkaniu - dodał.

Uczestnicy obozu - 12 Polaków i 14 Niemców - wykonują prace pielęgnacyjne związane z porządkowaniem cmentarza i naprawą zniszczonych krzyży. Oprócz tego młodzież oczyszcza teren i przygotowuje rekonstrukcję baraków, w których kiedyś mieszkali więźniowie. Na terenie obozu i cmentarza zawsze będzie coś do roboty. Spotkamy się w Łambinowicach w przyszłym roku - zapowiedział Popiołek.

Po pracy młodzież razem bawi się, zwiedza Opolszczyznę i Polskę. Planowane są wycieczki do Krakowa, Wieliczki, Oświęcimia i Wrocławia. Obóz finansowany jest ze środków niemiecko-polskiej fundacji współpracy młodzieży z Poczdamu, niemieckiego związku opieki nad grobami, Urzędu Marszałkowskiego i lokalnych samorządów Łambinowic i Tułowic.

Obóz jeniecki w Łambinowicach utworzono w 1941 roku. Według szacunków historyków, w czasie II wojny światowej władze hitlerowskie zlokalizowały w Lamsdorf jeden z największych zespołów obozów jenieckich Wehrmachtu - Stalag VIII B, Stalag 318/VIII F, Stalag 344. Szacuje się, że przez obozy te przeszło około 300 tys. jeńców różnej narodowości, w tym blisko 200 tys. jeńców radzieckich. Przeważająca część z nich zatrudniona była w oddziałach roboczych, stanowiąc siłę roboczą dla gospodarki III Rzeszy. Obozy zostały oswobodzone przez oddziały Armii Czerwonej 17-18 marca 1945 r.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)