Świat"Młodzi z zachodu Europy muszą znać historię wschodu"

"Młodzi z zachodu Europy muszą znać historię wschodu"

Czeskie przewodnictwo UE i Komisja Europejska poparły propozycję Parlamentu Europejskiego ogłoszenia 23 sierpnia Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. - Młode pokolenie na Zachodzie UE musi być bardziej świadome przeszłości Wschodniej Europy - mówił unijny komisarz ds. edukacji Jan Figel.

- Powinno nam zależeć na zachowaniu pamięci o ofiarach i kształtowaniu świadomości o tych faktach w nowym pokoleniu. Musimy odpowiedzieć na istniejący brak wrażliwości na te kwestie - powiedział podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu unijny komisarz ds. edukacji Jan Figel. O poparciu ze strony czeskiego przewodnictwa zapewnił z kolei wicepremier ds. europejskich Alexandr Vondra.

Vondra poparł też pomysł utworzenia Instytutu Pamięci i Sumienia Europy jako europejskiej placówki zajmującej się badaniami nad totalitaryzmem i jako europejskiego muzeum-pomnika wszystkich ofiar reżimów totalitarnych, ukazującego zbrodnie przeciw ludzkości popełnione przez stalinizm i nazizm.

Debata w PE odbyła się w odpowiedzi na zapytanie w sprawie ustanowienia Dnia Pamięci oraz powołania Instytutu, z którym do KE i Rady UE zwróciła się kilka tygodni temu eurodeputowana Hanna Foltyn-Kubicka (PiS).

Podczas debaty Foltyn-Kubicka przedstawiła jeszcze jedną inicjatywę, a mianowicie w sprawie ogłoszenia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów w Walce z Totalitaryzmem. - Wczoraj w PE obchodziliśmy dzień kręcenia lodów ręcznie, nie rozumiem, dlaczego nie możemy więc obchodzić Dnia Bohaterów w Walce z Totalitaryzmem - pytała Foltyn-Kubicka.

25 maja to dzień wykonania w 1948 wyroku śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który z własnej woli poszedł do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, by zorganizować tam ruch oporu oraz zebrać informacje o masowych mordach i który po ucieczce z obozu walczył z nazistami, a po wojnie z reżimem komunistycznym.

- Są powody, aby ogłosić ten międzynarodowy dzień: jesteśmy to winni tym, którzy ucierpieli z powodu przestępstw totalitarnych - powiedział Vondra.

Głosowanie nad rezolucją w tej sprawie odbędzie się na kwietniowej sesji PE w Brukseli.

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP
unia europejskanazizmstalinizm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)