PolskaMłodzi naukowcy poszukują kości dinozaurów

Młodzi naukowcy poszukują kości dinozaurów

Młodzi ludzie z Polski, Wielkiej Brytanii
i Czech poszukują kości prehistorycznych zwierząt w Krasiejowie na
Opolszczyźnie. Obóz naukowy na terenie słynnej z odkrycia
najstarszego na świecie dinozaura dawnej kopalni iłów
zorganizowano po raz szósty.

Cały czas wzbogacamy zbiory o nowe okazy - niektóre lepiej zachowane, niż te, które znajdowaliśmy wcześniej, a niektóre zupełnie nowe - powiedział opiekujący się odkrywcami Krzysztof Książkiewicz z pracowni paleozoologii Uniwersytetu Opolskiego. O tym czy są tu ewentualnie jakieś naukowe rewelacje dowiemy się po dokładnym zbadaniu znalezisk - dodał.

Na terenie nieczynnej kopalni iłów pracuje od 15 do 25 paleontologów-amatorów. Metody pracy są tradycyjne, najpierw kilof, taczka i łopata, potem dłutko dentystyczne i pędzelek - zaznaczył Książkiewicz.

Chętni do skosztowania pracy poszukiwacza dinozaurów przyjeżdżają do Krasiejowa na własny koszt. Organizator obozu - Uniwersytet Opolski zapewnia im noclegi w budynku starej kopalni i wyżywienie. To jednak dość ciężka praca, więc trzeba zapewnić posiłki, które nie ukrywam są dla nas największym obciążeniem finansowym - wyjaśnił. Obóz potrwa do końca września.

Równolegle z pracami wykopaliskowymi na terenie kopalni trwa budowa pawilonu - pierwszej części przyszłego parku. Wyposażony on będzie m.in. w taras widokowy i szklaną podłogę.

Badania naukowe rozpoczęły się w Krasiejowie w latach 90. Od roku 2000 trwa naukowa eksploatacja złoża. Wykopaliska stały się słynne, gdy odkryto szczątki najstarszego na świecie dinozaura, nazwanego Silesaurus Opoliensis (pochodzi z okresu triasu 225-230 milionów lat przed naszą erą), i kości prehistorycznych prapłazów, przodków wielkich jurajskich dinozaurów.

Wykopaliska są atrakcją dla turystów. W zeszłym roku do księgi pamiątkowej prowadzonej przez strażników wyrobiska wpisało się 12 tys. gości.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)