Trwa ładowanie...

Lekarz z Ukrainy aresztowany. Ale w szpitalu przyznano mu rację

27-letni lekarz rezydent z Ukrainy pracujący w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim usłyszał zarzut zabójstwa pacjenta i został aresztowany. Wewnętrzna komisja w szpitalu stwierdziła, że rezydent nie popełnił błędu. Ale doniesienie do prokuratury złożył inny rezydent.

Pacjent trafił do szpitala w bardzo ciężkim stanie. Zdjęcie ilustracyjnePacjent trafił do szpitala w bardzo ciężkim stanie. Zdjęcie ilustracyjneŹródło: East News, fot: AMELIE-BENOIST / BSIP
d3e5vxt
d3e5vxt

Do zdarzenia doszło 9 stycznia. 27-letni Andrii K. pochodzący z Ukrainy pracuje od dwóch lat jako rezydent w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie. Specjalizuje się w anestezjologii. To on zajmował się 86-letnim mężczyzną. Pacjent trafił do szpitala w bardzo ciężkim stanie. Przeszedł operację usunięcia jelita cienkiego z powodu zatoru tętnicy. Po zabiegu jego serce się zatrzymało. Rezydent stwierdził zgon pacjenta i zdecydował o odłączeniu aparatury podtrzymującej życie.

Lekarze, z którymi rozmawiał tygodnik "Polityka", opisali pacjenta jako praktycznie zmarłego. Zanotowano zatrzymanie krążenia i brak reakcji biologicznych. Rezydent nie podjął działań resuscytacyjnych, tłumacząc to względami humanitarnymi.

Szpitalna komisja, która zbadała sprawę, przyznała, że rezydent nie dopełnił wszystkich formalności. Ale równocześnie uznała, że rezydent z Ukrainy podjął jedyną słuszną decyzję.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warszawska patodeweloperka. Zamieszkali metr od boiska

- Dalsze leczenie w oddziale intensywnej terapii, gdyby nawet go zakwalifikować, nosiłoby znamiona uporczywej terapii - ocenił w rozmowie z Faktami TVN prof. Maciej Żukowski, kierownik Kliniki Anestezjologii, Intensywnej terapii i Ostrych Zatruć Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

d3e5vxt

Uporczywa terapia to pojęcie, które jest opisane w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Znajduje się tam zapis, że "w stanach terminalnych lekarz nie ma obowiązku podejmowania i prowadzenia reanimacji lub uporczywej terapii i stosowania środków nadzwyczajnych".

Zanim pracę zakończyła szpitalna komisja, inny lekarz rezydent z tego samego szpitala zgłosił sprawę do prokuratury. Rezydent Andrii K. został aresztowany na trzy miesiące. A za zabójstwo grozi mu teraz nawet dożywocie.

Kontrowersje w środowisku lekarskim budzi zachowanie rezydenta, który zgłosił sprawę do prokuratury. Lekarz miał już wcześniej okazywać niechęć rezydentowi z Ukrainy.

- Dostawałem sygnały, że z poczuciem wyższości poucza go i podważa jego kompetencje, choć nie ma do tego ani podstaw, ani tym bardziej uprawnień - mówił "Polityce" Krzysztof Kaczmarek, szef do spraw medycznych w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie.

d3e5vxt

Czytaj także:

Źródło: "Polityka", Fakty TVN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3e5vxt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3e5vxt
Więcej tematów