MKOl: rozmawiali o korupcji
Komisja etyki Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zajęła się w czwartek trzema przypadkami korupcji wewnątrz MKOl i w ruchu olimpijskim.
13.07.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Komisja postanowiła odłożyć decyzję w sprawie wydania zalecenia o wykluczeniu z MKOl Indonezyjczyka Mohamada Hasana, jednego z dwóch członków Komitetu przebywających w swoich krajach w aresztach domowych po oskarżeniach o korupcję.
Odpowiedzialna za sprawy etyki w ruchu olimpijskim komisja uznała również, iż nie ma żadnych podstaw do ukarania drugiego aresztowanego, generała Lassana Palenfo z Wybrzeża Kości Słoniowej. Jest on podejrzany o zamordowanie jednego z członków tamtejszej junty wojskowej.
Na posiedzeniu w Moskwie zdecydowano ponadto o umorzeniu dochodzenia w sprawie zarzutów o korupcję stawianych komitetowi organizacyjnemu igrzysk w Salt Lake City.
Wykluczenie z Komitetu Olimpijskiego może nastąpić, jeśli członek tej organizacji działał wbrew zasadom zapisanym w Karcie Olimpijskiej, lub naraził na szwank interesy MKOl. Taki przypadek ma m.in. miejsce, jeśli dana osoba jest podejrzana o dokonanie poważnego przestępstwa. Ostatni raz karę wykluczenia zastosowano w 1999 r, wobec kilku osób bezpośrednio zamieszanych w działania korupcyjne w związku z promowaniem kandydatury Salt Lake City jako gospodarza zimowych igrzysk w 2002 r.(miz)