Trwa ładowanie...

"Minuta krzyku": Na Białorusi giną ludzie

Po tym, jak władze Białorusi doprowadziły do przymusowego lądowania samolotu z opozycjonistą Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie, zorganizowano konferencję prasową, w której wzięli udział białoruscy aktywiści. Poprzez "minutę krzyku" chcieli przypomnieć, co dzieje się za wschodnią granicą Polski.

Share
Opozycja informuje o zatrzymaniach ludzi na Białorusi
Opozycja informuje o zatrzymaniach ludzi na Białorusi Źródło: PAP/Tomasz Gzell, fot: PAP/Tomasz Gzell
d3ww95m

Białoruscy opozycjoniści podczas poniedziałkowej (24 maja) konferencji prasowej zorganizowanej przed Ambasadą Białorusi w Warszawie podkreślali, że to, co wydarzyło się w Mińsku pokazuje, że reżim prezydenta Aleksandra Łukaszenki działa ponad granicami i jest zdolny do wszystkiego. Tymczasem na zdecydowaną reakcję Unii Europejskiej ws. sytuacji na Białorusi mieszkańcy tego kraju czekają już od 10 miesięcy.

Jak podkreślali aktywiści, konieczne jest wprowadzenie sankcji.

- Najważniejsze jest zaostrzenie sankcji – podkreślała Jana Szostak. - Pewnie większość z was nie wie, ale białoruska firma naftowa ma zamiar podpisać umowę z Orlenem. Norweska firma nadal współpracuje z białoruskimi firmami, w marketach można spotkać produkty firm reżimu.

d3ww95m

Zobacz również: Sankcje uderzą w Białoruś. Wiceszef MSZ zapowiada działania

Trafiają do więzienia za biało-czerwono-białe barwy

Szostak w mocnych słowach opisała to, co dzieje się na Białorusi.

- W więzieniach zamykano ludzi, którzy przed okno wystawili biało-czerwono-białe pudełka po telewizorach. Na Białorusi giną ludzie. Ludzie, którzy tam mieszkają, boją się rozmawiać nawet z własnymi rodzinami – opisywała opozycjonistka.

d3ww95m

I podkreśliła, że z Białorusi musi zostać nadany sygnał SOS.

"Minuta krzyku" ma zwrócić uwagę na sytuację na Białorusi

Jana Szostak podczas konferencji wydała minutowy krzyk rozpaczy i wołania o pomoc. Zabrzmiał przejmująco.

d3ww95m

- Jesteśmy do cna zmęczeni – podkreśliła. – Prosimy o realne wsparcie od Unii Europejskiej. Głosy Białorusinek i Białorusinów, którzy tam mieszkają nie słychać, bo ludzie się boją. Dlatego my musimy tu krzyczeć, by nam pomóc. Koniec milczenia! My potrzebujemy wsparcia, bo inaczej reżim będzie zabijał ludzi - podkreśliła aktywistka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ww95m

Podziel się opinią

Share
d3ww95m
d3ww95m
Więcej tematów