Trwa ładowanie...

Ministrowie finansów G7 rozmawiają o pomocy dla Ukrainy

Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw zachodnich (G7) spotkali się w czwartek w Waszyngtonie, by omówić sytuację na Ukrainie, a zwłaszcza kwestię pomocy finansowej dla tego kraju. Spotkanie to poprzedza posiedzenie grupy G20 i wiosenną sesję Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).
Share
Jacob Lew
Jacob LewŹródło: AFP, Fot: Nelson Almeida
dhsv207

Podczas spotkania omawiany jest m.in. uzgodniony już wstępnie program pomocy MFW w wysokości 14-18 mld dolarów. Udzielenie tej pomocy uzależnione jest od rozpoczęcia przez władze w Kijowie wielu reform. Ukraina ma jednak nadzieję, że pomoc dla niej zostanie uruchomiona jak najszybciej - jeszcze przed zaplanowanymi na koniec maja wyborami prezydenckimi.

Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych G7 rozmawiają także o sankcjach wobec Rosji. Do G7 należą USA, Japonia, Niemcy, Kanada, Wielka Brytania, Francja i Włochy. Po zakończeniu spotkania G7 dojdzie do spotkania szefów resortów finansów i banków centralnych państw grupy G20, do której należy także Rosja.

W czwartek w Waszyngtonie minister finansów Rosji spotkał się z amerykańskim sekretarzem skarbu. Jacob Lew ostrzegł Antona Siłuanowa, że USA są przygotowane na zaostrzenie sankcji wobec Rosji, jeśli Moskwa nadal będzie prowadziła politykę eskalacji napięcia na Ukrainie. Podkreślił, że aneksja Krymu przez Rosję była nielegalna.

dhsv207

Podziel się opinią

Share
dhsv207
dhsv207
Więcej tematów