Trwa ładowanie...
d3j0jwf

Ministerstwo Zdrowia zawiadomiło prokuraturę ws. STOP NOP

Ministerstwo Zdrowia złożyło w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez stowarzyszenie STOP NOP. Chodzi o wpis na Facebooku, w którym stowarzyszenie sugeruje, że na oddziałach intensywnej terapii "lekarze świadomie doprowadzają do śmierci pacjentów".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Justyna Socha, prezes stowarzyszenia STOP NOP
Justyna Socha, prezes stowarzyszenia STOP NOP (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d3j0jwf

Zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Poznaniu złożył wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński na polecenie szefa resortu Łukasza Szumowskiego.

"Na polecenie Łukasza Szumowskiego skierowałem do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez STOP NOP. Nie ma zgody Ministerstwa Zdrowia na szerzenie treści zagrażających bezpieczeństwu pacjentów oraz internetowy hejt wobec personelu medycznego" - napisał na Twitterze Cieszyński.

Z treści załączonego pisma wynika, że chodzi o post stowarzyszenia STOP NOP na Facebooku, który ukazał się w środę. "Osoby obsługujące profil STOP NOP oskarżyły lekarzy o świadome podawanie pacjentom leków, które mają doprowadzić do niewydolności oddechowej i śmierci w celu zwolnienia łóżek w szpitalach" - czytamy w zawiadomieniu.

d3j0jwf

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, "rozpowszechnianie w internecie informacji godzących w dobre imię środowiska lekarskiego, a także w cały system ochrony zdrowia" może "sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu ludzi".

Szokujący apel STOP NOP

W środę stowarzyszenie STOP NOP poprosiło na Facebooku rodziny pacjentów, którzy zmarli na oddziałach intensywnej terapii, aby sprawdzili w dokumentacji medycznej, jakie leki zostały podane ich bliskim.

d3j0jwf

Jak podaje portal rynekzdrowia.pl, stowarzyszenie napisało, że "ma podejrzenia, iż w polskich szpitalach dochodzi do eutanazji pacjentów" i opisało ten rzekomy proceder. Miał on polegać na podawaniu niektórych leków, aby "zwolnić miejsce dla następnego przypadku medycznego".

W czwartek post został zmieniony, a stowarzyszenie przeprosiło "osoby, które sumiennie wykonują swój zawód medyczny i które poczuły się pomówione, urażone, poniżone w opinii publicznej lub narażone na utratę zaufania potrzebnego do dalszego sumiennego wykonywania zawodu medycznego z powodu opublikowanych treści zawartych w apelu".

STOP NOP nadal jednak apeluje o zgłaszanie się rodzin pacjentów i sugeruje, że w szpitalach może dochodzić do podawania pacjentom niektórych leków w wyższych niż trzeba dawkach. Ma to prowadzić do "nagłego zatrzymania krążenia, depresji oddechowej, śpiączki i w konsekwencji śmierci pacjenta" - czytamy na profilu stowarzyszenia.

d3j0jwf

Założycielką i prezeską stowarzyszenia STOP NOP jest Justyna Socha. Najbardziej znana twarz ruchu antyszczepionkowego walczy o dobrowolność szczepień w Polsce. Pod koniec lipca tego roku działaczka przegrała proces ze znanym epidemiologiem Pawłem Grzesiowskim. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że naruszyła jego dobra osobiste, oskarżając go o powiązania z przemysłem farmaceutycznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3j0jwf

Podziel się opinią

Share
d3j0jwf
d3j0jwf
Więcej tematów