Trwa ładowanie...

Ministerstwo Zdrowia zapowiada walkę z wywozem leków

Ministerstwo Zdrowia zapowiada walkę z wywozem leków z Polski. - Jesteśmy świadomi występowania tego zjawiska na terenie naszego kraju. Zamierzamy podjąć działania, które ograniczą eksport leków, a do końca 2016 r. wyeliminują eksport równoległy leków refundowanych - poinformował WP rzecznik prasowy ministra zdrowia, Milena Kruszewska.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada walkę z wywozem lekówŹródło: newspix.pl, fot: DAMIAN BURZYKOWSKI
d2d48z4
d2d48z4

Wirtualna Polska w artykule "Leki ratujące życie wciąż wywożone z Polski. NIK kontroluje Ministerstwo Zdrowia" alarmowała, że w hurtowniach oraz aptekach wciąż brakuje leków, które ratują życie Polaków. Ze sprawą zwróciliśmy się również do nowego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, który odpowiedział na pytania dotyczące tego problemu.

Asymetria dystrybucyjna

Zespół rzecznika prasowego MZ w piśmie skierowanym do WP zwraca uwagę, że nowelizacja ustawy - Prawo farmaceutyczne z 9 kwietnia 2015 r. - znacząco ograniczyła zjawisko wywozu leków za granicę, co potwierdzają cotygodniowe raporty Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

- Proszę zwrócić uwagę, iż nastąpił ponad 40 proc. spadek (z 257 pozycji do 147 pozycji) leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP - wskazuje Milena Kruszewska.

Ministerstwo przekonuje również, że obecnie w hurtowniach nie występuje zjawisko braku leków "deficytowych". - Należy bowiem wyraźnie rozróżnić sytuację faktycznego braku leku w hurtowni, od sytuacji, w której hurtownia odmawia aptece realizacji jej zamówienia - tłumaczy rzecznik prasowy. - Można mówić o tymczasowych i obszarowo ograniczonych zaburzeniach w ciągłości dostaw lub o asymetrii dystrybucyjnej na obszarze kraju. Sytuacje te dotyczą głównie obrotu detalicznego, czyli indywidualnych pacjentów - kończy.

d2d48z4

Urzędnicy zwracają uwagę na fakt, że braki leków mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Jednym z nich jest sytuacja, gdy apteki zwracają się z zamówieniem tylko do jednej hurtowni, a w przypadku niepowodzenia, nie próbują szukać niezbędnych medykamentów w innych placówkach. Innym przykładem są sytuacje, gdy hurtownie odmawiają realizacji zamówienia aptekom, które borykają się z problemami finansowymi, więc są postrzegane przez hurtowników jako nierzetelni partnerzy biznesowi.

Koniec z eksportem równoległym leków refundowanych?

Ministerstwo Zdrowia zapewnia również, iż na bieżąco monitoruje sprawę wywozu leków za granicę. W gabinecie Konstantego Radziwiłła omawiane są już także nowe metody przeciwdziałania temu zjawisku.

- Jesteśmy świadomi, że konieczne jest podjęcie innych, niż dotychczasowe, działań, które ograniczą eksport leków względem stanu aktualnego, a do końca 2016 r. wyeliminują eksport równoległy leków refundowanych - tłumaczy Kruszewska. Jakie konkretnie działania zamierza podjąć nowy minister?

- W najbliższym czasie zmianie ulegnie styl pracy Komisji Ekonomicznej, która będzie uwzględniać ryzyko eksportu równoległego w negocjacjach cenowych z przemysłem. Minister zdrowia będzie dążył do stopniowego podwyższania cen urzędowych leków refundowanych i równocześnie jeszcze większego obniżania cen efektywnych, a więc wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia, co zostanie osiągnięte dzięki szerszemu wykorzystaniu instrumentów dzielenia ryzyka - kończy rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Jednocześnie zapewniono nas, że ministerstwo nie planuje podjęcia działań legislacyjnych w celu zwiększenia kar za nielegalny obrót lekami.

d2d48z4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d48z4
Więcej tematów