Ministerstwo Zdrowia chce zakazać sprzedaży e‑papierosów nieletnim
• Ministerstwo zdrowia pracuje nad nową ustawą antytytoniową
• Ma wprowadzić m.in. zakaz sprzedaży e-papierosów osobom poniżej 18. roku życia
• Oprócz tego pojawią się ograniczenia w zakresie ich reklamy i promocji
28.12.2015 | aktual.: 28.12.2015 11:03
Zmiana w przepisach wynika z konieczności wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z kwietnia 2014 r. Nowe regulacje mają na celu ochronę przed szkodliwymi następstwami używania wyrobów tytoniowych i elektronicznych papierosów. Resort zdrowia przewiduje, że znowelizowana ustawa wejdzie w życie w drugim kwartale przyszłego roku.
W projekcie ma znaleźć się zakaz sprzedawania e-papierosów młodzieży poniżej 18. roku życia. Oprócz tego, w miejscach, gdzie sprzedawane są e-papierosy, będą musiały pojawić się ostrzeżenia tekstowe, takie same jak w przypadku "tradycyjnych" wyrobów tytoniowych. Ograniczone mają też zostać miejsca palenia elektronicznych papierosów.
Nowela ma wprowadzić również zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych oraz wyrobów powiązanych na odległość, w tym sprzedaży transgranicznej. Projekt miałby zawierać także zakaz wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie oraz zawierających dodatki określone w ustawie.
Jeżeli ustawa zostanie przyjęta, zmienią się również zasady reklamowania wyrobów tytoniowych (a także elektronicznych papierosów), dodane zostaną nowe ostrzeżenia na opakowaniach.
Projektowana ustawa ma wprowadzić też wymóg otrzymania zezwolenia na to, by do móc dopuścić do obrotu "nowatorskiego wyrobu tytoniowego".
Efektem tych rozwiązań ma być zwiększenie kontroli nad obrotem wyrobami tytoniowymi i papierosami elektronicznymi oraz ograniczenie dostępu do tych wyrobów dzieciom i młodzieży. Ostatnim aspektem zmian jest zainteresowany m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który występował w przeszłości w tej sprawie do resortu zdrowia. Według niego za wprowadzeniem restrykcyjnych warunków sprzedaży i marketingu e-papierosów przemawiają te same względy, które dotyczą papierosów tradycyjnych. Wyjaśniał, że składnikiem obu rodzaju produktów jest nikotyna - substancja psychoaktywna o właściwościach silnie uzależniających.