PolskaMinisterstwo zablokuje e-apteki

Ministerstwo zablokuje e-apteki

To już pewne - rozporządzenie regulujące
sprzedaż leków przez Internet będzie narzucać e-aptekom mocno
restrykcyjne warunki handlu - zapowiada "Gazeta Wyborcza".

Przeciwnicy internetowych aptek i wolnej konkurencji na tym rynku w ubiegłym roku przegrali batalię w tej sprawie w parlamencie (chcieli ustawowego zakazu takiej sprzedaży, ale znowelizowane prawo farmaceutyczne ją dopuściło). Liczyli jednak, że odpowiednie rozporządzenie rządowe w praktyce mocno e-apteki przytemperuje. I tak się stanie.

Jak dowiedział się dziennik w Ministerstwie Zdrowia, restrykcyjny projekt rozporządzenia "w sprawie warunków wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza" wejdzie w życie bez żadnych zmian, które mogłyby rozluźnić rygory. Minister zdrowia podpisze rozporządzenie najpewniej na przełomie lutego i marca bieżącego roku - mówi Danuta Jastrzębska z biura prasy i promocji resortu zdrowia.

Najbardziej kontrowersyjny punkt rozporządzenia stanowi, że transport leku ma się odbywać w "wydzielonych przestrzeniach środka transportu" zapewniających kontrolę temperatury - to w praktyce eliminuje normalne samochody dostawcze firm kurierskich czy poczty jako środek transportu paczek z zamówionymi w e-aptece lekami. Zdaniem rozmówców gazety z branży aptek internetowych jest to w dodatku zapis niejasny - nie precyzuje, czym i w jaki sposób mają być wydzielone te przestrzenie. Wiele zależeć będzie więc od interpretacji organów nadzoru farmaceutycznego, które będą to kontrolować.

Internetowe apteki będą miały też obowiązek zbierania danych o klientach - imię i nazwisko, adres, numer telefonu i informacje, kto jakie leki lub parafarmaceutyki kupuje. Zdaniem Sławomira Dudka z zarządu Cefarmu Białystok (prowadzi jedną z największych e- aptek w kraju) jest to zbyt daleka ingerencja w prywatność pacjentów.

Projekt rozporządzenia przeszedł już obowiązkowy okres zawieszenia procedury legislacyjnej, podczas którego swoje zastrzeżenia mogły wnosić instytucje unijne - czytamy w "Gazecie Wyborczej". (PAP)

Obraz
Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)