Trwa ładowanie...
d2gmcj1

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało 1,5 mln zł na promocję małżeństwa

Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach walki z przestępczością przekazało 1,5 mln zł na akcję promującą... małżeństwo. To kolejna tego typu kampania finansowana z Funduszu Sprawiedliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Z badań wynika, że w pełnych rodzinach jest mniej przestępczości
Z badań wynika, że w pełnych rodzinach jest mniej przestępczości (PAP, Fot: Wojciech Pacewicz)
d2gmcj1

Kampanię finansowaną z Funduszu Sprawiedliwości resortu sprawiedliwości prowadzi Fundacja Mamy i Taty. Składają się na nią spoty i konferencje naukowe. Akcja potrwa do grudnia - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

O tym, że małżeństwo może posłużyć do walki z przemocą, świadczyć mają sondaże. Prezes Fundacji Mamy i Taty Marek Grabowski wskazuje badania, które dowodzą, że w pełnych rodzinach jest mniej przestępczości.

700 tys. zł na zapobieganie rozwodom

Grabowski przypomina, że to drugi projekt prowadzony przez Fundację Mamy i Taty finansowany z Funduszu Sprawiedliwości w ramach profilaktyki przestępczości. Pierwszy nazywał się "Ratuj rodzinę" i miał zapobiegać... rozwodom. Na ten cel fundacja otrzymała 700 tys. zł.

d2gmcj1

"DGP" zauważa, że to już kolejna akcja promująca małżeństwa jako profilaktykę przestępczości. W zeszłym roku z funduszu dofinansowano Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich, które głosiło podobne tezy.

Dla kogo pieniądze z Funduszu?

Fundusz Sprawiedliwości resortu sprawiedliwości powstał w 2012 r. Od 2017 r. pieniądze mogą otrzymywać nie tylko stowarzyszenia i fundacje, lecz także policja, sądy, prokuratura. Fundusz może też finansować akcje związane z "przeciwdziałaniem przestępczości", co budzi najwięcej kontrowersji.

Najwyższa Izba Kontroli w raporcie z 2018 r. podkreśliła, że resort sprawiedliwości nie zapewnia skutecznej pomocy ofiarom przestępstw, bo z funduszu na rzeczywistą pomoc trafiają niewielkie sumy. "DGP" przypomina, że z 385 mln zł, które wpłynęły w 2016 r., poszło na ten cel tylko 16 mln zł. Media informowały, że pieniądze przeznaczane były m.in. na wsparcie fundacji związanej z ojcem Tadeuszem Rydzykiem Lux Veritatis i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, zakup sprzętu dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej czy też na ustawową działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Ministerstwo sprawiedliwości pytane przez "DGP", czym kieruje się przy wydatkach, przekonuje, że fundusz te pieniądze przekazuje na "mądre i dobre cele".

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

d2gmcj1

Podziel się opinią

Share

d2gmcj1

d2gmcj1
Więcej tematów