Trwa ładowanie...

Ministerstwo Sprawiedliwości nie wykonał wyroku sądu. Został ukarany grzywną

Ministerstwo sprawiedliwości nie zastosowało się do decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W związku z tym, zostało ukarane grzywną w wysokości 500 zł. Kara nie została jeszcze zapłacona.
Share
Ministerstwo Sprawiedliwości zostało ukarane grzywną przez Wojewódzki Sąd Administracyjny
Ministerstwo Sprawiedliwości zostało ukarane grzywną przez Wojewódzki Sąd AdministracyjnyŹródło: PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski
d15opds

Sprawa dotyczy wniosku jednego z obywateli, który wystąpił o skany umów o pracę dyrektorów i pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości. Prośba została uzasadniona dostępem do informacji publicznej. Resort stwierdził jednak, że nie może udostępnić tego typu danych, bo umowy, w których się znajdują (m.in. umowy o pracę) są dokumentami wewnętrznymi - informuje "Dziennika Gazeta Prawna".

Spór trafił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który nakazał rozpatrzyć wniosek. Wyrok zapadł niemal rok temu i nie został wykonany, w związku z czym na początku listopada na Ministra Sprawiedliwości została nałożona grzywna w wysokości 500 zł. Biuro prasowe resortu przekonuje, że decyzja sądu została już wykonana. Z kolei grzywna nie została jeszcze zapłacona, bo ministerstwo czeka na doręczenie rozstrzygnięcia.

d15opds

Całą historią oburzony jest Szymon Osowski, prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog, która stoi na straży prawa do informacji. - To skandal. Nie pamiętam, aby w przeszłości organ państwowy na tak wysokim, ministerialnym szczeblu nie wykonał prawomocnego wyroku sądowego. To pokazuje jak rządzący traktuje trzecią władzę. Istnieje podstawa do tego, aby pociągnąć ministra sprawiedliwości do odpowiedzialności karnej. I to z dwóch paragrafów - wyjaśnia.

Zobacz także: Rząd odbierze narodowcom Marsz Niepodległości? Krzysztof Bosak komentuje

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d15opds

Podziel się opinią

Share
d15opds
d15opds
Więcej tematów