Trwa ładowanie...

Ministerstwo skontroluje urząd miejski w Gdańsku

Ministerstwo Infrastruktury skontroluje wart 660 tys. złotych przetarg na prowadzenie biura jednej z metropolitarnych agend. Zwycięstwo Pawła Adamowicza w ogłoszonym przez siebie konkursie, wzburzyło opozycję.

Ministerstwo skontroluje urząd miejski w GdańskuŹródło: WP.PL, fot: Tomasz Gdaniec
d3w80wc
d3w80wc

Sprawa dotyczy przetargu na organizację i prowadzenie sekretariatu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Instytucja ta powstała, aby wspomagać równomierny rozwój wszystkich gmin metropolii. Jednak nie posiada biura organizacyjnego. W związku z tym gdańscy urzędnicy miejscy ogłosili przetarg na prowadzenie sekretariatu. Warty ponad 660 tys. złotych kontrakt wygrało stowarzyszenie zrzeszające trójmiejskie gminy, tzw. Gdański Obszar Metropolitarny. Na czele organizacji stoi Paweł Adamowicz.

- Ponieważ jednak temat wzbudził medialne kontrowersje ministerstwo postanowiło raz jeszcze zbadać wszystkie dokumenty. Kłopot w tym, że opinia MIiR będzie gotowa najwcześniej w połowie stycznia. Dlatego wstrzymaliśmy się z przekazaniem pieniędzy - mówi Teresa Blacharska, Skarbnik Miasta Gdańska.

Paweł Orłowski, Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju, zapewnia jednak, że dotacja nie przepadnie i pieniądze będą mogły zostać przekazane w 2015 roku. Warunkiem jest nadanie związkowi ZIT w województwie pomorskim formy prawnej umożliwiającej pełnienie funkcji pośredniczącej.

d3w80wc

Ministerstwo sugeruje trzy możliwe rozwiązania: formę związku międzygminnego, porozumienia międzygminnego lub stowarzyszenia samorządowego. Jedynie ostatnia wymieniona formuła daje podstawy prawne do współpracy gmin oraz powiatów. W taki właśnie sposób powstał np. wspominany już GOM.

Po ogłoszeniu wyników przetargu, wątpliwości nie kryła opozycja. Poseł PiS Andrzej Jaworski zarzucał Adamowiczowi, że wygrał przetarg, który sam ogłosił. Złożył nawet w tej sprawie doniesienie do prokuratury. Krytycy obecnego prezydenta zwracali również uwagę na niską ocenę wniosku. Projekt GOM uzyskał 39 punktów w 100-stopniowej skali. Głównym zarzutem była jego ogólnikowość. Trudno było z niego wyczytać, jakich zadań podejmuje się oferent. Wniosek opiniowała czteroosobowa komisja. W jej skład wchodziło dwóch urzędników oraz dwóch przedstawicieli organizacji samorządowych. Padły dwa głosy "za", jeden "wstrzymujący" i jeden "przeciw".

d3w80wc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w80wc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj